Viete správne grilovať ryby? Obľúbený alobal vhodný veru nie je

Viete správne grilovať ryby?
Zdroj: Teleráno

Šéfkuchár nám prezradil aj recept na soľnú krustu.

Grilovanie je v lete veľmi populárne a sezóna grilovania je už v plnom prúde. Aj tento víkend má byť na väčšine Slovenka teplota od 25 do 30 stupňov Celzia, čo sú viac ako priaznivé podmienky pre vonkajšie posedenie.

Okrem počasia je dôležitá príprava. V prvom rade potrebujete gril. Je len na vás, či použijete plynový, elektrický alebo klasický gril na drevo, uhlie či brikety. Následne je nutné zaobstarať si potraviny. Je len na vás, či si zvolíte mäso a výrobky z neho, zeleninu, ovocie alebo ryby. Všetko má svoje pravidlá. A ako správne ugrilovať ryby, nám v Teleráne prezradil šéfkuchár Miloslav Pabiš.

Prečítajte si aj: Púpava, žihľava, ďatelina a iné. Objavte čaro varenia z divokých byliniek

Prečo si vybrať ryby

Aj keď spotreba rýb u nás mierne rastie, priemerný Slovák ich ročne zje len niečo cez päť kíl. Čo sa predaja týka, na Slovensku je vari najobľúbenejšiu rybou losos. No ľudia už pomaly opäť začínajú prichádzať na chuť aj našim sladkovodným rybám. Práve tie naše (pstruh, zubáč a pod.) sú veľmi vhodné na grilovanie.

Ryby by sme podľa odborníkov mali konzumovať aspoň dvakrát týždenne a lekári ich odporúčajú jesť najmä pre tzv. omega3 mastné kyseliny a vitamíny. Tepelná príprava rýb je veľmi krátka, a tak sú vhodné aj na varenie či grilovanie „na poslednú chvíľu“. Ich kombinácia so zeleninou vám dodá všetky potrebné živiny.

Mäso rýb je veľmi jemné, a tak by sa mali aj jemne pripravovať, to znamená na nízkej teplote. Vďaka tomu sa zachovajú zdravotné aj chuťovo účinné látky.

Ako správne pripraviť ryby

Ako sme už naznačili, je jedno na akom druhu grilu ich budete pripravovať, dôležitá je teplota. Ryby by ste mali opekať vždy iba na koži alebo na papieri na pečenie, vínnom liste či v soľnej kruste. Ide o ochrannú vrstvu. Vďaka tomu si mäso zachová lahodnú chuť, neabsorbuje spáleniny a horkastú chuť. Platí to aj pri losose.

Pozor si však podľa Pabiša musíte dať na alobal. Môžete ho použiť ako pomôcku, ale nedovoľte, aby bol v priamom kontakte s potravinami. Podľa odborníka sa v teple rozpadá, oxiduje a vylučuje zlé látky do jedla. Preto dajte najskôr rybu do papiera na pečenie a až následne do alobalu. Pri každom grilovaní rýb je vhodné ich na začiatku i v priebehu grilovania natrieť tukom.

Na grilovanie by ste si mali vybrať čerstvé ryby, tie nikdy nemajú zakalené oči, ich žiabre majú výraznú ružovú farbu a lesklé šupiny ležia tesne pri tele. Pred úpravou grilovaním zbavte ryby zbavte vnútorností, odrežte im plutvy a hlavu zbavte žiabier. V prípade, že plánujete rybu plniť, ponechajte jej kožu, hlavu i chvostovú plutvu, aby sa pri grilovaní nerozpadla a šťava z nej nevytiekla.

Použiť však môžete aj mrazené ryby, ktoré nechajte rozmraziť, umyte a osušte ich. Dbajte, aby boli mrazené kúsky bez pridanej vody. Ak majú kožu, rozmrazovať ich môžete v studenej vode, v opačnom prípade voľne pri izbovej teplote.

Prečítajte si aj: Chcete si zobrať na dovolenku veľa vecí? Šikovné triky ako zmestiť čo najviac vecí do kufr

Ryba pečená v soľnej kruste

Ingrediencie: 300g zubáča, ostrieža alebo pražmy, 300g hrubozrnnej soli, 2 vaječné bielka, tymian, korenie, citrón

Postup: Vyšľahajte si bielka a zmiešajte ich s hrubozrnnou soľou a bylinkami. Následne naplňte rybu limetkovými listami a prekryte ju soľovou zmesou. Pečieme približne 15 minút. Ryba sa nevysuší, soľ krásne prejde rybou, nepresolí ju a mäso zostane šťavnaté.

Pečený pstruh v papilote

Ingrediencie: 2 pstruhy, 2 mrkvy, cesnak, soľ, korenie, citrónový tymian, citrón

Grilovaný losos

Ingrediencie: 300g lososa s kožou, červený grep, 2 fenikle, hrsť baby špenátu, 50g bieleho jogurtu, soľ, korenie, vinne listy

Rozhovor so šéfkuchárom a ďalšie tipy si môžete pozrieť vo videu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.