Aký je ideálny počet sexuálnych partnerov? Odpoveď vedcov vás prekvapí

Aký je ideálny počet sexuálnych partnerov?
Zdroj: Shutterstock.com

Po štyroch rokoch sa magické číslo o jednu skúsenosť zvýšilo.

Večná dilema mužov aj žien. Iba málokto prizná skutočný počet sexuálnych partnerov, nie preto, žeby si ich nepamätali, ale obávajú sa reakcie okolia. Pre niekoho je totiž aj päť veľa a pre iného aj 20 málo. A práve preto sa z témy o počte sexuálnych partnerov stalo, lepšie povedané, ešte stále aj je, takpovediac tabu.

Veľmi vtipne poňali túto tému scenáristi filmu Môj dokonalý ex (originálny názov: What´s your number?). Hlavná hrdinka sa dozvie, že odporúčaný počet partnerov už dosiahla a v snahe, aby nezostala sama, sa pustí do opätovného pátrania a randenia so svojimi expartnermi. Pri tejto ceste si uvedomí, prečo jej dané vzťahy nevyšli a že rozchod bol vlastne ideálnou možnosťou.

Nech je teda váš počet akýkoľvek, hneď na začiatok vám radíme, aby ste nezúfali, určite ste mali svoje dôvody na rozchod. Každopádne, poďme sa pozrieť na konkrétne údaje.

Prečítajte si aj: Koľko kalórií spálite pri milovaní? Je to dvojnásobne viac ako pri domácich prácach

Pohľad sexuológov

Sexuológovia podporujú viac sexuálnych partnerov. Z odborného hľadiska je podľa  Jaroslava Zvěriny určite vhodné, aby sa mladí ľudia na začiatku svojich sexuálnych skúseností neuspokojovali s jedným partnerom či partnerkou.

Dôležité je totiž môcť porovnať, zároveň však upozorňujú, že veľký počet sexuálnych partnerov nemusí znamenať aj veľkú skúsenosť. Obzvlášť ak išlo o náhodné, chvíľkové a povrchné vzťahy či lepšie povedané, išlo iba o sex. „Je známe, že promiskuitní ľudia často preceňujú význam svojich sexuálnych skúseností,“ dodáva Zvěrina.

Koľko je príliš?

Podľa britského prieskumu sa považuje za vysoké číslo všetko od počtu 18. Ľudia určili, že ide o počet, pri ktorom je nutné spozornieť a uvedomiť si určité črty promiskuitného chovania u jedinca. Vyššie číslo pritom väčšinou odradzuje mužov, zatiaľ čo nižší počet zas ženy. Skúsení muži sú totiž sexu s pannou naklonení viac ako skúsené ženy tomu, aby zaúčali panica.

V prvom rade ide o určitú mužskú zvedavosť a súťaživosť. Aj keď je pravda, že si radi urobia prehľad o bývalej konkurencii. Mnoho partnerov však počet sexuálnych partnerov svojho partnera ani nechcú poznať. Buď to pre ich nie je dôležité, alebo sa chcú len chrániť pred prípadnými nepríjemnými pocitmi z poznaného čísla.

Zdroj: shutterstoc.com/fizkes

Ideálny počet

No a poďme sa teda pozrieť na ideálny počet. Britský prieskum portálu IllicitEncounters.com odhalil, že pre väčšinu žien aj mužov je magickým číslom trinástka. Podľa dotazníka práve toto číslo poukazuje na to, či je dotyčná osoba skúsená, dobrodružná a otvorená novinkám, uvádza portál novinky.cz.

Ten istý portál robil podobný prieskum aj v roku 2017. Vtedy na ich otázky reagovali vydaté ženy aj ženatí muži. Odborníci zisťovali, aký počet sexuálnych partnerov je podľa nich ideálny na to, aby sa človek potom usadil a mal šťastný a trvalý vzťah. To „čarovné“ číslo bolo podľa nich pre obe pohlavia dvanásť.

Ľudia, ktorí mali menej ako 10 sexuálnych partnerov, boli podľa nich až príliš konzervatívni a sexuálne neskúsení. A tí, ktorí zase vystriedali viac ako 19 partnerov boli pravdepodobne príliš sebeckí, ťažko ich niečo uspokojilo a boli príliš dychtiví v otázke lásky.

Znamená to, že sa ideálny počet partnerov po štyroch rokoch v prieskume o jedného zvýšil. Dôležité je však uviesť, že dve z troch žien a jeden z ôsmich mužov zvyknú o svojom počte partnerov klamať. Iba 31 percent partnerov chce poznať počet sexuálnych partnerov ich polovičky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti