Nebezpečné zložky v detských hračkách. Dávajte si pozor na to, čo im kupujete

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Katarzyna Mikolajczyk

O bezpečnosti hračiek sa diskutuje už niekoľko rokov.

Kto nemiluje hračky? Hlavne deti po nich túžia, tešia sa z nich, hrajú sa s nimi, dávajú ich do pusinky a najradšej si ich vyberajú v obchode a mojkajú. Práve v tomto detskom svete, ktorý bez hračiek existovať nemôže, sú naozaj dôležité.

Hračky rozvíjajú motorické zručnosti detí a rozširujú duševný obzor, podporujú kreativitu, inšpirujú ich k riešeniu detských problémov alebo im pripomínajú reálny život. Naši najmenší s nimi trávia veľa času, a tak je dôležité, aby pre ne boli bezpečné a nezávadné. Je to však skutočne tak?

Škodliviny

Už niekoľko rokov sa diskutuje o bezpečnosti hračiek. Objavujú sa názory, že určité chemické látky používané pri výrobe hračiek, môžu byť pre deti zdraviu škodlivé. Problémom nie je však len zloženie, ale aj to, že výrobcovia o ňom neudávajú kompletné informácie.

Čo všetko taká detská pískacia knižka, farebná harmonika alebo skladačka obsahuje? Na to sa zamerali americkí vedci z Michiganskej univerzity v spolupráci s odborníkmi z Organizácie spojených národov (OSN) a dánskej Technickej univerzity (DTU). Poznatky ich štúdie boli zverejnené v magazíne Environment International. A mnohých rodičov veru nepotešili. Štúdiu zverejnil aj portál sciencedaily.com.

Prečítajte si aj: Chystáte sa kúpať v prírodných vodných plochách? Na toto si dávajte pozor

Nebezpečný svet

„Zo 419 chemikálií nájdených v tvrdých i penových plastových hračkách sme identifikovali 126 látok, ktoré môžu potenciálne poškodiť zdravie detí buď prostredníctvom rakovinových, alebo nerakovinových účinkov. Objavili sme celkom 31 zmäkčovadiel, 18 spomaľovačov horenia a 8 kontroverzných vonných zlúčenín. Ako škodlivú definujeme tú prísadu, ktorej množstvo prekračuje regulačné referenčnej dávky,“ vysvetľuje výsledky štúdie lekár a jej spoluautor Peter Fantke.

Plasty

„Z niekoľkých starších výskumov, ktoré sme si tiež preštudovali, vyplynulo, že jedno dieťa má v priemere 18 kilogramov hračiek. Toto množstvo predstavuje veľké množstvo nebezpečných plastov, ktoré ho denne obklopujú. Pre rodičov je veľmi ťažké vyhnúť sa im. Kým príslušné orgány nezakážu používanie ftalátov (látok používaných ako zmäkčovadlá) a ich ešte škodlivejších alternatív, nemá to riešenie. Je potrebné zaoberať sa čoraz viac aj hračkami vyrábanými mimo Európy, ktoré sa na náš trh dovážajú,“ myslí si ďalší spoluautor vyššie spomínané štúdie, ktorým je dánsky vedecký výskumník Nicolò Aurisano.

Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Riešenie

Možným riešením je nákup hračiek od lokálnych výrobcov, vyrobených z látky, plyšu alebo dreva. Viaceré spoločnosti disponujú certifikátom o zdravotne nezávadnej hračke. Taktiež sa môžete pokúsiť vyrobiť svojim deťom vlastné hračky, prípadne aspoň eliminovať zakúpené množstvo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.