Budeme mať v autách čierne skrinky? Onedlho to môže byť realita

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Schválená novinka by mala pomôcť policajtom.

Poznáme ich z lietadiel. Po každej leteckej nehode hľadajú vyšetrovatelia takzvané čierne skrinky, ktoré by mohli odhaliť príčinu nešťastia. Niečo podobné budeme mať aj v našich autách. A to už od budúceho roka.

Každodenné situácie na cestách: po nehode nastupujú policajti a zisťujú, kto bol vinníkom. Pomôcť by im mala schválená novinka.

„Od polovice budúceho roka už budú musieť byť všetky novo homologizované vozidlá vybavené takzvanou čiernou skrinkou. To znamená, záznamovým zariadením,“ hovorí Václav Lipavský motoristický novinár.

Zariadenie by malo sledovať, čo sa dialo pred nehodou. „Aj to, aký je sklon vozovky, brzdnú silu, brzdnú dráhu a všetky veci, ktoré neskôr môžu poslúžiť napríklad pri vyšetrovaní dopravnej nehody,“ približuje Pipavský.

„Boli by sme radi, keby to zásadne nezvýšilo cenu vozidla. A aby bolo ich využitie také, aby osobných práv občana,“ Juraj Smrečan prezident Útredného automotoklubu (ÚAMK) SR.

S novinkami sa paralelne objavujú rôzne obavy. Napríklad, že vás vaše auto vás udá pre rýchlu jazdu.

„Už dlhšie sa polemizuje o tom, že toto môže byť predvoj toho, že policajné hliadky zmiznú z ciest a jednoducho vás budú online sledovať v aute. Budú presne vedieť, kde a kedy ste prekročili povolenú rýchlosť a pokuty vám jednoducho budú chodiť domov,“ tvrdí Lipavský.

To sú však len teórie. Malá škatuľa v aute by mala predovšetkým pomáhať. V servisoch však už teraz majú z ďalšej elektroniky obavy.

Manažér autoservisu Pavol Cireň hovorí, že ak budú výrobcovia automobilov dávať do vozidiel stále viac a viac komponentnov, bude to komplikovanejšie. Pokrok sa zastaviť nedá. Tí, ktorí si ale auto šetria a nechystajú sa kúpiť nové, čiernu skrinku montovať dodatočne nemusia.

Viac v reportáži Mariána Ujházyho a Petra Zimana.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Automobily

Dôležité udalosti