Slováci spoznorneli: Zisťovali sme, či by vám stačila poistka, keby vám dom zničilo tornádo

Apokalypsa po tornáde a búrke na Morave
Zdroj: Profimedia.sk

Tornádo býva spravidla zahrnuté v základnom poistení, naraziť však môžete na iný problém.

Spozorneli aj Slováci. Po udalostiach na Morave sa mnohí začali zamýšľať nad možnosťou živelnej pohromy v ich okolí. Poisťovne evidujú zvýšený záujem o poistenie domov. Niektorí nehnuteľnosť poistenú nemajú, iní držia doma staré poistky.

Napríklad Kúty ležia vzdušnou čiarou len pár kilometrov od obce Hrušky. V ľuďoch to pochopiteľne vyvolalo obavy. Odletená strecha, vybité okná ale aj natoľko poškodené domy, že ich museli zbúrať. Pre mnohých to bola jediná istota. Spozorneli aj tí, ktorých to obišlo.

„Evidujeme počas víkendu po tornáde na Morave nárast návštev nášho webu kvôli kalkulácii online poistenia domova o viac ako 200 percent oproti predchádzajúcemu víkendu," tvrdí hovorkyňa poisťovne UNIQUA Beata Lipšicová.

Ľudia volali aj preto, aby sa uistili, že ich poistka kryje aj škody po tornáde. Väčšinou sa to odvíja od rýchlosti vetra. Oslovili sme štyri poisťovne a všetky majú tornádo zahrnuté v základnom poistení.

Problémom ale je, že tí, ktorí svoje nehnuteľnosti poistené majú, držia doma zmluvy staré aj desiatky rokov. A keďže ceny nehnuteľností dramaticky rástli, je pravdepodobné, že poistka bytu či domu v prípade nešťastia už nestačí.

„Na starej poistnej zmluve, ktorú ste nerevidovali niekoľko rokov, môžete mať napríklad sumu, ktorá bola v slovenských korunách alebo takú, ktorá korešpondovala s vašim majetkom v čase jeho nadobudnutia. Medzitým ste si mohli rekonštruovať domácnosť, a ak by sa stala totálna škoda, potrebovali by ste oveľa vyššie krytie," hovorí Lucia Muthová z poisťovne Allianz.

„Ak sme si kúpili nehnuteľnosť pred desiatimi rokmi v hodnote 100-tisíc, tak dnes, aj vďaka inflácii, môže mať hodnotu 150-tisíc. V prípade poistnej udalosti by nám ale poisťovňa vyplatila len tých 100-tisíc, na ktorých máme poistnú zmluvu," vysvetľuje finančný analytik Štefan Fajnor.

Poisťovne v tom prípade hovoria o podpoistení. Nejde ale iba o staré zmluvy, pozor si treba dať aj na nové, ktoré si mnohí berú, keď si dojednávajú hypotéku z banky.

„V dnešnej dobe, keď väčšina ľudí čerpá hypotéku približne 80 % danej nehnuteľnosti, často si to klienti poistia iba na túto sumu na výšku úveru, čo nemusí stačiť keďže tých 20 % je už tá hranica kde poisťovne uplatňujú to podpoistenie," dodáva Fajnor.

Zároveň si väčšina Slovákov popri tom zabúda poistiť domácnosť. Čo je v prípade škodovej udalosti rovnako dôležité.

„Poistenie nehnuteľnosti kryje škody na samotnej stavbe, poistenie domácnosti zasa na vybavení, čiže interiéri domu, bytu či rekreačnej budovy. Zjednodušene, ak obrátite svoju nehnuteľnosť dolu hlavou, všetko čo z nej vypadne je súčasťou domácnosti a všetko, čo v nej ostane je nehnuteľnosť," radí Katarína Kukurová z poisťovne Generali.

Svoje zmluvy a možno aj tie staré, na ktoré ste pozabudli, si preto radšej skontrolujte. Neprídete tak zbytočne o svoje peniaze.

Téme sa v reportáži venovala Andrea Mačošková:


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti