Ľudia v Lučenci nevedia, čo s nimi bude. Pre zlý stav bytovky prídu o strechu nad hlavou

Bytovka je v zlom stave.
Zdroj: TV Markíza

Bytový dom slúži najmä tým, čo sa ocitli v krízovej situácii.

Správa, že sa treba vysťahovať, im nedá spávať. Až 150 ľudí z nájomných bytov v Lučenci rozmýšľa, kde zložia hlavu. Bytovka je už dlhodobo v zlom technickom stave, no pre ľudí, ktorí tam žijú, je jediným útočiskom.

Obyvateľmi tejto bytovky lomcujú emócie. Niektorí tu bývajú už viac ako 10 rokov. To, že ich môžu vysťahovať, im vôbec nenapadlo.

Ako približuje hovorkyňa mesta Mária Bérešová, nejde o trvalé bývanie a po skončení zmluvy nevzniká povinnosť zabezpečiť týmto ľuďom náhradné bývanie.

Bytový dom slúži najmä tým, čo sa ocitli v krízovej situácii. Budova je ale dlhšie v zlom technickom stave a vyžaduje si rekonštrukciu.

„Mesto má dlhodobo zámer zrekonštruovať tento bytový dom na nájomné bývanie pre ľudí, ktorí majú príjem a dokážu si zaplatiť všetky výdavky spojené s bývaním,“ tvrdí Bérešová.

Na nájomnom nedlhujú. Dlžoby však majú za smeti. „Ako máme platiť za smeti, keď tu dávame všetky peniaze? Alebo máme vybiť banku, aby sme platili aj smeti?“ pýta sa jedna z obyvateliek.

Ľudia, ktorí sú schopní platiť za služby, o strechu nad hlavou neprídu. Mesto im ponúkne rôzne formy pomoci a s každým bude individuálne komunikovať.

„V každom prípade sa obyvatelia bytového domu nemusia báť, že prídu o bývanie zo dňa na deň. Je to dlhodobí proces, budeme s nimi pracovať a hľadať možnosti ich ďalšieho bývania,“ ubezpečuje hovorkyňa.

Viac v reportáži Michaely Bendíkovej.

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

LUČENEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lučenec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.