Leto praje ženským infekciám. Nebezpečné sú aj mokré plavky a nevhodná kozmetika

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Emily frost

Pozor si dajte na stravu aj spodnú bielizeň.

Leto je tu a každá z nás si ho chce užiť čo najpríjemnejšie. Práve v tomto období vás však môžu zaskočiť ochorenia intímnych partií. Spôsobujú ich bakteriálne alebo kvasinkové infekcie. Áno, aj keď si ich ženy často pletú, ide o rôzne typy infekcie s rôznymi príznakmi.

Ich prítomnosť vám znemožní pohodlie, kúpanie aj sexuálny život. Mnohým sa pritom dá jednoducho predísť. Rady o tom, ako sa týmto nepríjemnostiach vyhnúť, nám v Teleráne prezradil gynekológ a pôrodník Jozef Španka.

Ženské problémy

Nezáleží na tom, či ste mladé dievča, dospelá žena alebo osoba v zrelom veku. V prípade, že máte aktívny sexuálny život, máte rady letné vodné športy a niekedy zlyhá hygiena, infekcia sa u vás môže objaviť v priebehu pár dní.

Problémy spoznáte veľmi ľahko, dostaví sa totiž nepríjemné svrbenie, pálene, bolesť pri močení, bolesť pri pohlavnom styku a neprimeraný hrudkovitý výtok. Najčastejšie sa vyskytuje gardnerova mykóza, ktorej výtok má dokonca nepríjemný rybací alebo cibuľový pach.

Prečítajte si aj: Zbavte sa bolestivého trenia stehien v sukni. Prvú pomoc nájdete v kúpeľni

Príčiny infekcie

V prvom rade je dôležité si ujasniť, že kvasinky a baktérie sa v pošve nachádzajú bežne a žijú tam v určitej harmónii. Po jej narušení, ktoré môže spôsobiť pohlavný styk, dezinfekcia v bazénoch či nevhodné prostriedky na intímnu hygienu, majú kvasinky lepšie podmienky pre rozmnožovanie, čím je telo náchylnejšie na infekciu.

Iné choroby a problémy

Okrem pošvových infekcií, vám hrozí aj zápal močového mechúra a močovej trubice. Signalizuje ich veľmi intenzívna bolesť pri močení, častá návšteva toalety a problémy s udržaním moču. Je veľmi dôležitá rýchla a správna liečba, aby sa predišlo horším komplikáciám.

Ďalším letným problémom býva menštruácia, teda jej načasovanie mimo dovolenky. Manipulácia s cyklom sa odporúča vždy až po konzultácii s odborným lekárom. Oddialenie majú uľahčené ženy, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu.

Zdroj: shutterstoc.com/flywish

Prevencia a druh vody

V prvom rade by sa mali ženy po vyjdení z vody prezliecť do suchého, stačí spodná časť plaviek. Taktiež by mali zvážiť, v akej vodnej ploche sa budú kúpať. Zatiaľ, čo v jazerách môžu mať problémy kvôli premnoženým riasam a siniciam, v kúpalisku im môžu spôsobiť komplikácie chemikálie, ktoré narušia pH ženskej pošvy. Najvhodnejšie sú preto hygienikmi kontrolované vodné plochy a more, ktoré má slanú vodu, ktorá funguje ako mierna dezinfekcia a tiež má prospešné účinky na viacero kožných chorôb.

Taktiež by si mali ženy náchylné na infekcie preventívne aplikovať probiotikum, aspoň raz za týždeň. Niektoré zvyknú používať špeciálne ochranné tampóny do vody, ktoré sú určené na ochránenie pred infekciou. Nemali by ste používať parfumované vložky a intímne vložky. Pri nosení vložiek nezabúdajte na pravidelné vymieňanie.

Vplyv má aj stres, oslabená imunita, užívanie antibiotík či hormonálnej antikoncepcie, tehotenstvo či nevhodná strava, Je totiž dokázané, že príjem sladkého zvyšuje riziko vzniku infekcie. Znížte preto príjem cukru.

V neposlednom rade zohráva úlohu oblečenie a spodná bielizeň. Akú, sa dozviete v nasledujúcom rozhovore.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti