Trápi vás bolestivý opar? Vyliečte ho rýchlo potravinami z kuchyne

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/New Africa

Herpes prináša viacero problémov.

Zobudili ste sa s opuchnutou a ubolenou perou? Pravdepodobne už viete, že ide o predzvesť nepríjemného infekčného ochorenia, ktorý nazývame aj opar či herpes. Prečo ten názov? Ide o odvodené slovo z pôvodného vírusu, herpes simplex prvého typu, z ktorého vzniká.

Opar prináša viacero problémov. V prvom rade je medzi ľuďmi ľahko prenášateľný, takže by ste sa mali vyhýbať bozkávaniu a orálnemu uspokojovaniu (existuje totiž aj genitálny opar). Veľmi precízne po sebe umývajte riad, príbor a poháre. Herpes okrem iného veľmi nepekne vyzerá a svrbí, takže nejde o skrytú chorobu, ale viditeľný problém.

Hovorí sa, že ak ste už raz prekonali opar, kedykoľvek sa vám môže vrátiť. Po prvej infekcii sa totiž vírus doživotne usídli v nervových štruktúrach hlavy, a tak sa naozaj môže kedykoľvek objaviť. Najčastejšie sa tak stane pri zníženej imunite, teda napríklad počas chrípky či stresu.

Prečítajte si aj: Ste ranné vtáča? Pre toto by ste mali vstávať skoro ráno

Viac o herpese

Ako sme už naznačili, keďže je pôvodcom tohto ochorenia vírus, ľahko sa prenáša či už slinami, kvapôčkami vo vzduchu alebo priamym kontaktom s nakazeným. Príznaky sú opuchnutie, začervenanie, pálenie a niektoré osoby majú aj horúčku.

Veľmi dôležitá je okamžitá liečba, inak ho môžete rýchlo na niekoho preniesť. Taktiež sa jeho vzhľad ľahko zhorší, teda na perách vzniknú rôzne veľkosti pľuzgierikov, prípadne aj nepríjemná chrasta.

Herpesu sa snažte nedotýkať a celkovo počas choroby zvýšte hygienu rúk, aby sa nerozšíril.

Zdroj: shutterstoc.com/Julia Zavalishina

Prírodná liečba z kuchyne

Veľmi dôležitá je včasná liečba, je len na vás, či sa rozhodnete zadovážiť si hojivé alebo filmotvorné gély, lieky, krémy, oleje, tinktúry alebo náplasti. Ak však nemáte poruke lekáreň, existuje aj plán B, teda účinná domáca liečba.

Jednou z nich je sójová omáčka, teda omáčka zo sójových bôbov. Aj keď ide o tradičné dochucovadlo v ázijskej kuchyni, pravdou je, že ju používali už naše staré mamy. No a okrem kuchyne je dobrou prvou pomocou pri objavujúcom sa opare. Inkriminované miesto si rýchlo potrite omáčkou a možno sa skutočnému herpesu aj úplne vyhnete.

Ďalším zázračným prípravkom je včelí tmel, inak známy aj ako propolis. Ide o unikátny stavebný materiál včiel, ktorý obsahuje vyše 300 aktívnych biologických zlúčenín. A práve vďaka tomu sa dá využiť v medicíne, má protizápalové a dezinfekčné účinky, tiež zmierňuje bolesť a napomáha hojeniu. Stačí iba opakovane aplikovať.

Niektorých asi prekvapí, že na opar zaberá aj kuchynské droždie. Zmiešajte asi desať gramov kvasníc do šálky s teplou vodou. A po chvíľkovom vychladnutí zmes oslaďte a vypite. Neznie to síce vábne, ale podľa portálu bety.cz ide o priam zázračnú receptúru, ktorú by ste mali opakovať niekoľko dní.

No a na záver prinesieme ešte jeden príjemnejší tip, a to využitie známeho tea tree oleja, teda čajovníkového oleja. Jeho aróma je podobná eukalyptu. Stačí, ak si zmiešate malé množstvo oleja s kokosovým olejom a potriete si bolestivý opar. Táto zmes pomôže aj pri liečbe popálenín, odrenín, nechtových zápalov, modrín a aftov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.