Spálilo vás slnko? Pozrite si domáce rady, ako schladiť a upokojiť pokožku

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Marko Marcello

Takto by ste mali po spálení postupovať.

Ruku na srdce, kto z vás sa doposiaľ nespálil? Letné horúčavy, dovolenka pri mori či poobedie pri bazéne sa veľmi rýchlo môžu premeniť na bolestivú voľnočasovú aktivitu, hlavne ak ste podcenili výber a aplikáciu SPF faktoru pred pobytom na slnku. Práve to totiž vedie k nepeknému spáleniu, ktoré vás bolí, štípe a nedá vám v mnohých prípadoch ani spať.

Na okamžitú úľavu je vhodné dať si upokojujúci sprej po opálení. Ten však nie vždy musíte mať doma a nie každému aj skutočne pomôže. Práve preto vám prinášame zoznam niekoľkých domácich rád, ako by ste mali po spálení postupovať.

Prečítajte si aj: Chystáte sa kúpať v prírodných vodných plochách? Na toto si dávajte pozor

Spálenie pokožky

Poďme sa pozrieť, čo to vlastne tá spálená pokožka je. Ide o poškodenie vonkajších vrstiev pokožky v dôsledku vplyvu príliš veľkého množstva ultrafialového žiarenia zo slnka. Najčastejšie spôsobí začervenanie pokožky, zápal a v niektorých prípadoch aj pľuzgiere sprevádzané olupovaním pokožky. Práve takzvaným šúpaním sa telo snaží zbaviť poškodených kožných buniek a vytvára si nové.

Existujú tri stupne spálenia. V miernom je vaša pokožka začervenaná, na dotyk horúca a bolestivá s miernym svrbením a zvýšenou citlivosťou. Pri stredne ťažkom spálení sa na pokožke objavujú malé, biele pľuzgieriky, ktoré často praskajú a koža sa šúpe. V poslednom, ťažkom spálení má pokožka výraznú červenú farbu s pľuzgiermi. Objavujú sa sprievodné symptómy ako bolesť hlavy, zimnica, nevoľnosť, závraty a horúčka.

Prvá pomoc

V prvom rade je nutná hydratácia, povrchová aj vnútorná. Dopĺňajte telesné tekutiny vodou, džúsom alebo čajom. Následne sa venujte povrchovej hydratácii, naneste zvlhčovacie mlieko alebo už spomínaný sprej po opaľovaní. Pokiaľ vám vsiakne, napustite si vaňu letno-studenou vodou, aby ste sa schladili a vyhli prípadnej horúčke. Voda nemôže byť ľadová, aby ste nezažili šok. Ak nemáte k dispozícii vaňu, pokladajte si na pokožku aspoň chladivé obklady ako pri znižovaní horúčky.

Potom sa pustite do liečby príznakov. Ak máte horúčku, dajte si analgetikum na zníženie teploty. Prípadnú bolesť stlmte dostupným liekom vo vašej domácnosti. Hlavne prvé dni nemá význam trápiť sa, potrebujete si oddýchnuť a zregenerovať. V neposlednom rade nezabudnite na vitamíny, doplňte beta karotén, vitamín C, B2, B3 (niacin), H (biotín) a zinok.

Zdroj: Shutterstock.com/Alonafoto

Liečba

Vyššie sme vám spomínali v rámci prvej pomoci studený kúpeľ. Ak chcete zvýšiť jeho účinky, pridajte do vody šálku jablčného octu na podporu hojenia, dve šálky sódy bikarbóny na zmiernenie podráždenia a zápalu, harmančekový olej na zmiernenie bolesti a svrbenia, napokon nasypte do ponožky ovsené vločky a namočte ich do kúpeľa.

Po vyjdení z kúpeľa si vyrobte liečivú pastu. Jednou z možností je pasta z ovsených vločiek, medu a mlieka. Taktiež je vhodná pasta zo sódy bikarbóny alebo kukuričného škrobu, ktoré zmiešajte s vodou a naneste na bolestivé miesta.

Ak vám nie sú príjemné podobné pasty, zvoľte iba liečivé obklady. Ideálne a veľmi účinné sú z harmančekového, zeleného alebo čierneho čaju, ktorý po vylúhovaní nechajte vychladnúť a následne čistou handričkou (prípadne tampónmi na odlíčenie) aplikujte na pokožku a nechajte pôsobiť, radí portál webmd.com.

Prospešné sú aj oleje. Je len na vás, či si zvolíte potieranie kokosovým olejom, levanduľovým alebo harmančekovým olejom. Veľmi účinné je aj aloe vera a výrobky z neho. V prípade, že doma máte prípravky s D-panthenolom (mlieko/sprej), neváhajte a po kúpeli si ich aplikujte. Z rád od starých mám odporúčame aplikovanie bieleho jogurtu alebo kyslej smotany.

Prečítajte si aj: Zbavte sa bolestivého trenia stehien v sukni. Prvú pomoc nájdete v kúpeľni

V prípade ďalšieho vychádzania na slnko sa čo najviac chráňte pred slnečnými lúčmi. Neuzdravená koža by nemala byť vystavená opätovnému slnečnému žiareniu. Noste voľné oblečenie z prírodných látok.

Pľuzgiere a šúpanie pokožky

Určite pokožku s pľuzgiermi nedrhnite a neškriabte peelingom. Neprepichujte ich a nechajte ich samé zahojiť sa. Voda v nich chráni vašu pokožku pred infekciami. Snažte sa s nimi narábať jemne a v prípade, že niektorý praskne, naneste naň antibiotikum. Pokožku hlavne hydratujte a chráňte pred ďalším žiarením, aby ste zabránili ďalšiemu podráždeniu alebo poškodeniu pokožky a prípadnej infekcie.

V prípade, že liečba nezaberá a vaša pokožka ani po pár dňoch nevyzerá zdravo, vyhľadajte lekára a požiadajte o odborné vyšetrenie. Nepodceňujte to.

Aby ste sa v budúcnosti vyhli podobným problémom, prečítajte si, ako sa dá správne a zdravo opaľovať. Článok s dermatologičkou je dostupný tu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti