Kým postavia jeden, budú potrebovať aj druhý. Šaľa sa roky nevie dočkať obchvatu

Frekventovaná cesta v Šali.
Zdroj: TV Markíza

Dôvodom je, že úradníci zrušili verejné obstarávanie.

Obávajú sa, že vytúženého obchvatu, po ktorom volajú už skoro 30 rokov, sa nedočkajú. Šaľania sú zúfalí. V pondelok sa už mali v okolí mesta preháňať ťažké mechanizmy, ale stavbári tak skoro nezačnú. Úradníci totiž zrušili verejné obstarávanie.

Nepomohli protesty ani blokády. Šaľa patrí k najzaťaženejším mestám bez obchvatu. Denne jej centrom po ceste prvej triedy prejde 28-tisíc áut.

Vykúpením by bol 12-kilometrový obchvat. Začiatok výstavby však blokovali vlastníci pozemkov, po ktorých cesta pôjde. Podľa radnice sa problém podarilo vyriešiť, hoci stavebné povolenie ešte v rukách nemajú. „Cítime sa byť oklamaní, lebo sme vyvíjali maximálne úsilie, aby sme napomohli vydaniu stavebného povolenia aj na posledný úsek,“ tvrdí šaliansky primátor Jozef Belický.

Hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf vysvetlil, že keďže táto stavba nemá platné stavebné povolenie a samotná výstavba je plánovaná na 36 mesiacov, Slovenská správa ciest zrušila verejné obstarávanie a riadiaci orgán počíta s financovaním tejto stavby z nového operačného programu.

Nové obstarávanie výstavbu predĺži

Mnohé procesy sa budú musieť teraz začať odznova. A to podľa radnice výstavbu obchvatu predĺži. Primátor tvrdí, že ďalšie verejné obstarávanie bude trvať roky a Šaľania sa obchvatu nedočkajú, aj keď ho veľmi veľmi potrebujú.

SSC pripravuje nové verejné obstarávanie obchvatu Šale, vyhlásiť ho chce ešte v tomto roku. Rezort dopravy naďalej trvá na tom, že obchvat mestom sa bude stavať.

V Šali navyše poukazujú aj na zlý stav mosta. Ak by ho museli zavrieť a obchvat by nestál, bol by to vraj problém. Belický upozornil, že je ohrozená funkčnosť záchranných zložiek i zásobovanie pre ľudí. „Cítime ohrozenie, ktoré mal riešiť práve obchvat,“ doplnil.

Hovorca SSC Martin Guzi nám povedal, že stavebnotechnický stav mosta je uspokojivý a plánujú na ňom opraviť lokálne poruchy.

Podľa nového dokumentu, ktorý komplexne analyzuje dopravnú situáciu v meste, jeden obchvat aj tak stačiť nebude. Šaľa bude už o pár rokov potrebovať až dva.

Reportáž pripravil Jakub Takáč.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

ŠAĽA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Šaľa

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.