Dušanovi Kováčikovi už odobrali bezpečnostnú previerku

Dušan Kováčik na súde.
Zdroj: TV Markíza

Urobil tak Národný bezpečnostný úrad.

Prečo sa špeciálny prokurátor bál detektoru lži? Na procese s obžalovaným Dušanom Kováčikom prehovoril kajúcnik Ľudovít Makó aj o nevšednej službe. Kováčikovi údajne vybavil človeka, ktorý ho pripraví na test detektorom lži. Ten je súčasťou bezpečnostnej previerky.

Podľa informácií TV Markíza bývalý špeciálny prokurátor už previerku nemá. Národný bezpečnostný úrad mu ju nedávno odobral.

Ľudovít Makó, bývalý šéf daňových kriminalistov a aktuálne najznámejší kajúcnik, ktorý potápa aj Dušana Kováčika. Minulý týždeň na súde rozpovedal, ako mu podľa všetkého odovzdal 50-tísicový úplatok.

V rámci výsluchu pred súdom sa údajne Makó vyjadril aj k otázke, či ho Kováčik žiadal o nejaké služby. V tejto súvislosti kajúcnik povedal, že s vtedajším šéfom špeciálnej prokuratúry riešil bezpečnostnú previerku NBÚ, s ktorou chcel Kováčik pomôcť.

Zdroj: TASR

„Zadovážil som mu, v podstate cez Borisa Beňu, osobu, ktorá pripravovala Dušana Kováčika na previerky, ktoré mal na NBÚ formou detektora lži,“ tvrdil na pojednávaní Makó.

Boris Beňa je ďalším známym kajúcnikom, pôsobil ako námestník SIS, aktuálne si odpykáva podmienečný trest za korupciu. Makó už ďalšie detaily v súvislosti s údajným Kováčikovým nácvikom na detektore lži pred súdom nespresnil. Obhajca bývalého špeciálneho prokurátora Erik Magál tvrdí, že z jeho pohľadu nie je Makóova výpoved dôveryhodná.

Zdroj: TASR

Bezpečnostná previerka je potrebná na to, aby sa mohol špeciálny prokurátor oboznamovať s utajovanými skutočnosťami. Makó údajne Kováčikovi dohodil človeka minulý rok. Celú vec chce teraz preveriť Úrad špeciálnej prokuratúry, čo potvrdil aj prokurátor Michal Šúrek.

Kováčikovu previerku otvorili až po zadržaní NAKA

Kováčikovi previerka vydali na najvyšší stupeň, bola na pretrase už v roku 2019 v súvislosti s prípadom vyše 200-tisíc eurovej hotovosti, ktorú si vtedajší špeciálny prokurátor prišiel vložiť na účet do banky. Nie je tak vylúčené, že Kováčik sa obával detektoru práve aj v tejto súvislosti. Národný bezpečnostný úrad však prípad nekomentuje.

Jeho hovorca Peter Habara nám povedal, že úrad nemôže komentovať podrobnosti previerkového procesu. „Ide o citlivé, neraz taktické, informácie a neumožňuje nám to ani zákon o ochrane utajovaných skutočností,“ zdôraznil.

Previerku špeciálneho prokurátora otvorili aj po tom, čo ho zadržala a obvinila NAKA. Podnet na jej preskúmanie dával aj podpredseda parlamentu. Kováčik vtedy opäť absolvoval detektor lži, na ktorý ho eskortovali na jar priamo z väzby.

Podľa informácií TV Markíza je už výsledok známy. Dušanovi Kováčikovi bezpečnostný úrad previerku v uplynulom období odobral. Magál nám však povedal, že im nateraz rozhodnutie nedoručili.

Tému spracoval René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Dušan Kováčik

Dôležité udalosti