Domáce

Turisti sú leniví. Najviac ich je tam, kde sa dá vyviezť lanovkou

 Pozemná lanovka zo Starého Smokovca na Hrebienok vo Vysokých Tatrách.
Zdroj: TASR

V Tatrách je najnavštevovanejšie Popradské pleso, najmenej turistov prišlo do Kôprovej doliny a vyšlo na Kriváň. V našich veľhorách bolo najviac turistov pred 40-timi rokmi.

Najnavštevovanejšou lokalitou v Tatranskom národnom parku je Hrebienok. Počas jedného dňa tu bolo viac ako 4400 turistov prichádzajúcich z rôznych kútov Slovenska, aj spoza hraníc, zväčša z Poľska, Česka, Maďarska, Anglicka a Nemecka.

Potvrdilo to tohtoročné spočítavanie turistov, ktoré Štátne lesy TANAP urobili spoločne so Správou TANAP-u minulú sobotu 9. augusta, kedy po turistických tatranských chodníkoch prešlo viac ako 24 100 turistov.

Zdroj: Internet

Tradične početne navštevované je Popradské pleso, kde prišlo v tento deň takmer 4000 turistov, Solisko, kde ich bolo viac ako 1500 a Skalnaté pleso, kde sa zväčša vyviezlo takmer 3350 turistov. V Západných Tatrách bolo tento rok najviac, až takmer 1600 turistov, v Roháčskej doline na Zverovke.

Najmenej, iba 39 turistov počas spočítania, prišlo do Kôprovej doliny. Na Kriváň vyšlo 550 a na vrchol Rysov 1111 turistov.

„Údaje zistené počas každoročného spočítavania turistov nám slúžia najmä na zistenie zaťaženosti územia. Na základe takto zistených skutočností potom preferujeme údržbu tých značkovaných chodníkov, ktoré turistická verejnosť najviac využíva," poznamenáva vedúci Odboru prác celospoločenského významu ŠL TANAP Ján Marhefka.

Pravidelné sledovanie návštevnosti územia Tatranského národného parku má aj ďalší dôvod. „V prípade, ak by na najnavštevovanejších miestach dochádzalo k poškodzovaniu prírodného prostredia, a tým k následnej erózii, museli by sme vstup do týchto lokalít regulovať. A to napríklad uzavretím turistického chodníka na čas potrebný na regeneráciu poškodenej vegetácie," dodáva Marhefka.

O dočasnej uzávere turistického značkovaného chodníka rozhodne obvodný úrad v sídle kraja na podnet lesníkov alebo ochranárov.

ŠL TANAP, ešte aj ako bývalá Správa TANAP, spočítavajú návštevníkov národného parku od roku 1972. Početnosť turistov vo vysokohorskom prostredí podmieňuje počasie, doteraz najviac, až 26 520, ich napočítali v roku 1981.


TATRANSKÁ LOMNICA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.