Kováčik mal v dome pri zadržaní tisíce eur. Našli ich na povale v krabici od cigár

Dušan Kováčik
Zdroj: TV Markíza

Bývalý špeciálny prokurátor mal podľa obžaloby vynášať informácie mafiánskej skupine takáčovci a za prepustenie ich bosa zobrať úplatok.

Ďalší deň pokračoval proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Práve v stredu (14.7.) na súde vypovedal mafiánsky bos Ľubomír Kudlička, ktorý si vo väzení odpykáva 25-ročný trest za objednávku vraždy. Kováčik mal podľa obžaloby vynášať informácie práve mafiánskej skupine takáčovci a za prepustenie ich bosa Kudličku na slobodu zobrať úplatok.

Zdroj: TV Markíza

Odmietol tiež minulotýždňovú výpoveď svedka Mateja Zemana, že mal jeho prepustenie z väzby u Dušana Kováčika "vybavovať" Viliam Ružička.

„Poznám pána Viliama Ružičku, ale aj vo vzťahu k nemu platí, že by mi ani nenapadlo, aby som cez neho niekoho žiadal alebo ovplyvňoval v môj prospech,“ zdôraznil. Ružička pred sudkyňou uplynulý týždeň uviedol, že o dotknutých trestných činoch nič nevie.

Tvrdí, že bývalý člen takáčovcov Zeman má zištné dôvody, aby proti nemu krivo vypovedal. „Je tam niekoľko dôvodov. Hlavne to, že bola z jeho strany obrovská snaha dostať sa na slobodu. Tiež vymeniť jeho trestné skutky za skutky niekoho iného, aby boli jeho skutky vymazané a on zostal bez trestu,“ podotkol svedok.

Zemanovo tvrdenie, že sa malo jeho prepustenie z väzby dohadovať v Chorvátsku, považuje za sci-fi. „Udalosť, keď námestník Generálnej prokuratúry SR pán Šufliarsky dal sťažnosť voči môjmu prepusteniu a zasadala rada prokurátorov, ma utvrdilo, že nemalo byť nič vybavované,“ podotkol svedok.

Proti Kováčikovi svedčí kajúcnik Ľudovít Makó. Opísal, ako exprokurátorovi odovzdal peniaze. Malo to byť v kaviarni v obchodnom centre, dal mu cez bundu stočenú obálku s 50-tisícovou hotovosťou. Uviedol, že Kováčik si ju vložil do svojej hnedej tašky.

Zaznela aj vlaňajšia výpoveď Böhma

Prokurátor Šúrek čítal minuloročnú výpoveď dnes už zosnulého Františka Böhma. Z tejto výpovede vyplýva, že Makó bol v priateľskom vzťahu s Kováčikom, pričom v roku 2017 mal za províziu napomôcť k prepusteniu údajného bosa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Bývalý špeciálny prokurátor považuje výpoveď za účelovú.

Böhm tvrdil, že Makóa videl minimálne dvakrát v reštaurácii obedovať s Kováčikom. „Z vyjadrenia Makóa mi bolo zrejmé, že sú s Dušanom K. až v priateľskom vzťahu,“ uviedol Böhm vo výpovedi.

Makó mu mal povedať, že nie je problém vybaviť, aby prokurátor ÚŠP nepodal vo veci prepustenia Kudličku z väzby sťažnosť. „Opýtal som sa ho, koľko bude vec stáť, povedal, že 100.000 eur a že aj my z toho budeme mať províziu,“ vypovedal vlani Böhm s tým, že províziu pre Dušana K. odovzdal Makóovi v jednej z bratislavských reštaurácií.

Makó ho mal informovať aj o tom, že je podozrivý z pokusu zavraždiť vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Jána Čurillu. „Zo svojej izby priniesol štyri papiere, boli to fotokópie úradných záznamov, operatívne informácie, zhrnutie úradných záznamov a na štvrtom papieri boli podľa Makóa plánované policajné akcie,“ zdôraznil vlani Böhm, ktorý zomrel vo februári 2021. Zastreliť sa mal v obci Plavecký Štvrtok v okrese Malacky. Makó minulý týždeň na pojednávaní tvrdil, že mu tieto záznamy dal Kováčik.

Prokurátor Šúrek novinárom uviedol, že relevanciu prednesenej výpovede bude posudzovať súd. „Je to dôkaz ako každý iný, čiže má úroveň platnosti ako keby bol Böhm priamo vypočúvaný. Netreba nijakým spôsobom znevažovať nejakú čítanú výpoveď. Táto má rovnakú váhu, ako výpoveď osoby, ktorá vypovedala priamo pred súdom,“ podotkol. Šúrek tvrdí, že podaná obžaloba sa naďalej potvrdzuje.

Zdroj: TV Markíza

Bývalý špeciálny prokurátor sa zaujímal o väzbu šéfa zločineckej skupiny takáčovcov Ľubomíra Kudličku. Pred rozhodovaním mal kontaktovať zastupujúceho prokurátora Juraja Novockého s otázkou, kto ide na rozhodovanie o väzbe. Uviedol to v súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Novocký, ktorý spolu spolu s ďalšími troma prokurátormi, podriadenými Dušana Kováčika, vypovedal v utorok na súde.

Prokurátor Honz na súde zase uviedol, že Kováčik dal pokyn na pridelenie prípadu skartácie spisu z kauzy Gorila konkrétnemu prokurátorovi.

„Pokyn bol napísaný na samolepiacom lístku a znel: Doktor Honz, prideľte vec doktorovi Vargovi,“ ozrejmil Honz. Ako tvrdí, v tej chvíli sa bál „čo sa s úradom deje, že tam prichádza k apokalypse“.

Honzovi prišlo zvláštne, že má spis prideliť konkrétnej osobe. „Spis mohol prideliť priamo špeciálny prokurátor alebo zvyklosť bola taká, že by som ako vedúci oddelenia pridelil spis nejakej osobe podľa môjho vedomia a podľa zaťaženia na oddelení,“ podotkol pred novinármi.

Priblížil tiež, že bývalý špeciálny prokurátor na sklonku svojho pôsobenia vo funkcii chodil skleslý a smutný. „Mal som pocit, ako keby ho to zlomilo. Hovoril mi, že očakáva, že bude zadržaný,“ uviedol.

Súdny proces s D. Kováčikom: Ku koncu funkcie mal byť skleslý, zadržanie vraj očakával

Bývalý špeciálny prokurátor stále trvá na svojom, že je nevinný a spochybňoval svedkov, ktorí proti nemu vypovedali.

Kováčik je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších troch trestných činov. Hrozí mu dvanásť a viac rokov väzenia.

PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dušan Kováčik

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.