V Podpoľaní je akútny nedostatok lekárov. Župa vymyslela spôsob, ako ich udržať

Vyriešili akútny nedostatok lekárov!
Zdroj: TV Markíza

Pomoc župy sa však pri nákupe potrebného zariadenia neskončila.

Posledné úpravy a môže začať ordinovať. V Podpoľaní, kde je akútny nedostatok lekárov, otvoria vo štvrtok pľúcnu ambulanciu. Banskobystrický samosprávny kraj vymyslel spôsob, akým tam lekárov dostať. V okresoch už nie je špecialista, ktorý by tu nechýbal. Dva roky podľa neho už funguje aj pediatrička.

Jana Makasová si pred časom založila vlastnú ambulanciu. Vytopila jej ju však prívalová voda a poničila všetko zariadenie, do ktorého zainvestovala. Zamestnanci z Banskobystrického samosprávneho kraja ju presvedčili, aby už nebola súkromnou lekárkou, ale ich zamestnankyňou. Nakúpili jej tak prístroje a robia za ňu administratívu. „Ja sa môžem venovať svojej medicíne, svojim pacientom. Je to pre mňa určite uľahčenie,“ hovorí lekárka.

Makasová je pľúcna lekárka. Počas pandémie koronavírusu jej pribudli mnohí pacienti, okrem následkov tejto infekcie však rieši všetky pľúcne problémy. Spadá pod ňu 30-tisíc ľudí z detvianskeho okresu, no chodia za ňou aj zo vzdialenejších miest.

Pomoc župy sa však pri nákupe potrebného zariadenia neskončila. „Kraj bude v prvých dvoch mesiacoch dotovať prevádzku ambulancie, kým nenaberie pacientov a nezvýšia sa výkony,“ približuje šéf odboru zdravotníctva.

Rovnakým spôsobom funguje v Detve dva roky aj detská lekárka, ambulanciu má rovnako v poliklinike. Aj jej pribudli za ten čas noví pacienti, prichádzajú i dovolenkári, ak majú akútny problém s deťmi.

Viac sa dozviete z reportáže Moniky Kašiarovej.


BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ambulancia

Dôležité udalosti