Dušan Kováčik zostáva vo väzbe, sudkyňa zamietla jeho žiadosť o prepustenie

Dušan Kováčik na súde.
Zdroj: TV Markíza

Sudkyňa nepristúpila ani k nahradeniu väzby.

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva vo väzbe. Rozhodla o tom sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská, ktorá tak zamietla jeho žiadosť o prepustenie. Sudkyňa nepristúpila ani k nahradeniu väzby.

Rozhodnutie nie je právoplatné, obžalovaný voči nemu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

„Súd, posudzujúc obdobie od 18. mája dodnes, keď rozhodoval opätovne o väzbe obžalovaného, konštatuje, že sa dôvody väzby, ktoré boli konštatované v minulom rozhodnutí, nezmenili," zdôvodnila sudkyňa Pamela Záleská. Obžalovaný Dušan Kováčik je vo väzbe z kolúznych a preventívnych dôvodov.

Záleská poukázala na to, že súd počas hlavného pojednávania „zistil, že sa potvrdzuje dôvodnosť podanej obžaloby". Sudkyňa skonštatovala, že existuje obava z možného ovplyvňovania svedkov zo strany obžalovaného, pričom netvrdí, že je istota takéhoto správania. „Súd odmieta čakať do okamihu, keby obžalovaný takúto obavu naplnil,“ podotkla.

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný.

Na ŠTS v Pezinku s ním pokračuje proces už šiesty pojednávací deň. Dušana Kováčika zadržali a obvinili v októbri 2020 a stále je väzobne stíhaný. Svojej funkcie špeciálneho prokurátora sa vzdal krátko po obvinení.

Koncom marca Dušana Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur od podnikateľa Petra Košča Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka.

Znalec skúmal mobily Kováčika a ďalších svedkov

Vypovedal znalec z IT oblasti Marek Lašák. Predniesol výsledky znaleckých posudkov, v ktorých skúmal mobilné telefóny Dušana Kováčika a ďalších svedkov. Tiež dátové záznamy zvuku či videa na úrovni existujúcich a vymazaných záznamov.

„Informácie o umiestneniach zariadení majú doplnkový význam," uviedol znalec s tým, že môže ísť napríklad o geolokačné značky obsahujúce súradnice a miesta vyhotovenia fotografie. Na otázku obhajoby, či otvorenie okna v komunikačnej aplikácii zanecháva dátovú stopu, odpovedal, že to záleží od konkrétnej aplikácie.

Dušan Kováčik mal podľa obžaloby vynášať informácie mafiánskej skupine takáčovcov a za prepustenie ich bosa Ľubomíra Kudličku zobrať úplatok. Obvinený je z podporovania zločineckej skupiny aj prijímania úplatku.

V čase zadržania mal Kováčik doma veľa peňazí. Počas domovej prehliadky v dome v Skalke nad Váhom mal v pracovni 3 000 eur a 18 400 českých korún. Vybral ich zo šuflíka, z drevenej krabice od cigár a na povale domu vydal 10 950 eur. V momente zadržania mal Kováčik u seba hotovosť 10-tisíc eur. Uvádzal, že peniaze sú jeho, chcel si za ne kúpiť lúku, ale z kúpy zišlo.

Mafiánsky bos Kováčika podržal

V stredu (14. 7.) vypovedali dvaja svedkovia. Bývalý údajný bos takáčovcov Ľubomír Kudlička vyhlásil, že Dušana Kováčika nepozná.

„Nikdy mi nenapadlo, aby som niekoho žiadal, aby ovplyvňoval obžalovaného v môj prospech, alebo aby pre mňa niečo vybavoval," zdôraznil. Bývalý špeciálny prokurátor vyhlásil, že Kudličku vidí po prvý raz v živote.

Zdroj: TV Markíza

Deň predtým vypovedali štyria svedkovia, podriadení prokurátori niekdajšieho šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry. V súčasnosti európsky prokurátor zastupujúci Slovensko Juraj Novocký podotkol, že nepochybuje, že rozhodnutie o nepodaní sťažnosti proti prepusteniu Kudličku z väzby v roku 2017 odobril Dušan Kováčik. Za to mal vtedajší špeciálny prokurátor zinkasovať 50.000 eur. Minulý týždeň o tom hovoril aj niekdajší člen skupiny takáčovcov Matej Zeman.

Bývalá prokurátorka ÚŠP Blanka Godžová na súde opísala, že dostala pokyn od Dušana Kováčika týkajúci sa tejto väzobnej veci. Voči rozhodnutiu o prepustení preto nepodala sťažnosť. Kajúcnik a bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó rovnako potvrdil, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi odovzdal 50.000 eur.

Makó počas výpovede priblížil, ako od Dušana Kováčika prevzal časti vyšetrovacieho spisu, čím sa mal vtedajší špeciálny prokurátor dopustiť vynášania úradných dokumentov. Makó tiež vypovedal, že mu bývalý špeciálny prokurátor pomáhal zbaviť sa podozrení z prípravy vraždy vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu, sprístupnením celého vyšetrovacieho spisu. Dozorový prokurátor v tejto veci Bohdan Čeľovský v utorok (13. 7.) informoval, že vyšetrovací spis k príprave vraždy vyšetrovateľa Čurillu sa v súčasnosti nachádza na Úrade inšpekčnej služby.

Proces na súde sleduje reportér René Medzihradský.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

PEZINOK/tvnoviny.sk, TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dušan kováčik

Dôležité udalosti