Chystáte sa autom na dovolenku? Tento manuál si predtým určite naštudujte

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Qilin's prance Filmmaker

Pri únave vás nezachráni ani káva či energetický nápoj.

Cesta autom na dovolenku môže byť veľmi dobrodružná, ale hlavne zábavná. Veď uznajte, vo vozidle ste so svojimi blízkymi, púšťate si obľúbenú hudbu, môžete si spievať pesničky, hrať rôzne hry, rozprávať sa, zastaviť sa na menšie výlety a prestávky na natiahnutie nôh a zjedenie nejakých dobrôt. Jednoducho sa aj dlhá cesta dá prežiť naplno a s určitou nadsázkou.

Avšak, aby to tak naozaj aj bolo, je dobré myslieť na určité správne kroky, ktoré je nutné dodržiavať. Predstavme si to na príklade alkoholu. O ňom vie každý, že za volant nepatrí. A tak je to aj s inými vecami, pozrime sa na to bližšie. Predsa len, najviac nehôd je medzi 18. hodinou večer a šiestou hodinou ráno. Urobte, čo najviac preto, aby ste vy do tejto štatistiky nepatrili.

Prečítajte si aj: Spálilo vás slnko? Pozrite si domáce rady, ako schladiť a upokojiť pokožku

Únava

Za volant nepatrí únava. Riziko nehôd sa štatisticky v noci zvyšuje. Európska spánková spoločnosť prirovnala únavu u vodičov k rovnakému riziku ako alkohol. „Vyčerpanie, ospalosť alebo zníženie pozornosti sú príčinou až tretiny dopravných nehôd," uvádzajú.

V prípade, že musíte šoférovať iba vy, jednoducho odstavte auto na odstavnom parkovisku pri ceste a chvíľu si pospite. Alebo si cielene naplánujte cestu na dva dni s medzizastávkou v nejakom hoteli. Verte nám, nezachráni vás ani káva či energetické nápoje.

Ak si myslíte, že ospalosť je iba „váš“ vnútorný boj a neovplyvňuje vás, čítajte ďalej. Podľa zistení má totiž unavený vodič spomalené reflexy, jeho brzdná dráha sa predlžuje o niekoľko metrov, čo môže byť smrtiace pre vás aj zvyšné autá na vozovke. Zhoršujú sa vám tiež rozhodovacie schopnosti. „Nebezpečenstvo riadenia vozidla pod vplyvom alkoholu si ľudia uvedomujú, ale smrteľné nebezpečenstvo riadenia vozidla v ospalosti len málokto,“ varuje organizácia venujúca sa dopravnej bezpečnosti BESIP.

Zdroj: shutterstoc.com/pathdoc

Moderné autá a volant

Podľa BESIP sú nebezpečnejšie na dlhšie trate moderné autá. „Paradoxom je, že čím komfortnejšie sa vodič cíti a ovláda vozidlo, tým skôr sa jeho telo dostáva do útlmu a riadi ho akoby v sne. Práve preto spôsobuje únava viac nehôd ako alkohol za volantom. V noci je hlavne znížená aj viditeľnosť, čím ľudský zrak stráca určité percento rozoznávajúcich schopností,“ uvádzajú.

Je to jednoduché, keď sa cítite pohodlne ako doma na gauči, tak aj vaše telo sa rovnako uvoľní. Moderné vozidlá však majú aj výhodu, a to nastavenie výšky sedadla a volantu. Hlavne ak ste nižšieho vzrastu, je dôležité, aby ste si sedadlo zdvihli a prispôsobili tak, aby ste na vozovku a okolie videli jasne. Taktiež sa môžete bližšie prisunúť a nastaviť si volant.

Prečítajte si aj: Leto praje ženským infekciám. Nebezpečné sú aj mokré plavky a nevhodná kozmetika

Lieky

Vaše riadenie vozidla neovplyvňuje len bdelosť a vitalita, ale aj lieky. Ak trpíte onkologickým ochorením, epilepsiou alebo depresiou, mali by ste sa vopred poradiť s lekárom, či vás lieky neovplyvnia pri šoférovaní a ste schopní riadiť vozidlo aj celú noc. Ak majú na vás taký vplyv, prediskutujte s ním alternatívu. Ako napríklad na určitý čas zmenu liekov, prípadne vysadenie, ak to umožňuje váš zdravotný stav.

Pozor si však musíte dať aj na voľne predajné lieky. „Napríklad Kinedryl, síce zmierni nevoľnosť z cesty, spôsobuje však ospalosť a únavu, a tak ho vodiči nemôžu užívať,“ tvrdí lekár Zdeněk Mrozek pre portál mojezdravi.cz. Dôležité je podľa neho pozorne čítať príbalové letáky a naozaj brať na vedomie podobné upozornenia.

Naopak, ak niektoré lieky musíte brať pravidelne, nezabudnite si ich na cestu pribaliť a užívať ich. Napríklad inzulín pre diabetikov, či tabletky na tlak.

Zdroj: shutterstoc.com/Syda Productions

S lekárom by mali cestu na dovolenku prediskutovať aj ľudia so silnými dioptriami, či ľudia s rôznymi očnými chorobami. „Vodiči si často neuvedomujú, že majú problém so zrakom a preceňujú tak svoje schopnosti. Prvými príznakmi sú unavené oči, častejšia bolesť hlavy, zaostrovanie do diaľky či neschopnosť šoférovať po tme,“ upozorňuje očná lekárka Kristína Štěbetáková.

Energetické nápoje a nealkoholické pivo

Lekár upozorňuje aj pred konzumovaním nealkoholických pív. Podľa neho aj tie obsahujú stopové množstvo alkoholu, a tak v prípade, že si ich dáte niekoľko, ľahko budete šoférovať pod vplyvom alkoholu a pri kontrole nafúkate.

Varovný prst zdvíhajú odborníci aj pred energetickými nápojmi. „Ak vodič postupne po sebe vypije niekoľko energetických nápojov, hrozí mu po hodine napríklad bolesť hlavy, podráždenosť, zmätenosť, taktiež ho môžu trápiť kŕče v bruchu a nevoľnosť. Navyše, aj keď má spočiatku pocit, že je v poriadku, aj naďalej je unavený. Aj tieto stavy vedú k dopravným nehodám,“ upozorňuje výživový poradca Tomáš Heřt.

Čo piť a jesť

Výživový poradca odporúča piť hlavne čistú vodu a namiesto kávy si rozpustiť multivitamín vo vode alebo si urobiť domácu citronádu. Tieto nápoje sú osviežujúce a zdravšie ako presladené kupované nápoje.

Na konzumáciu odporúča sušienky a kekse na zahryznutie a na väčší hlad vopred doma pripravený sendvič z celozrnného pečiva, ktorý zasýti na dlhšiu dobu. Vyhnite sa ťažko stráviteľným a vyprážaným jedlám, ktoré vám energiu skôr uberú.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti