Jedinú policajnú generálku podozrievajú z vyzradenia citlivých informácií

Viceprezidentka PZ SR Jana Maškarová.
Zdroj: TASR

Prípad vyšetrujú na inšpekcii, Janu Maškarovú už vypočuli.

Odhaľovala zločinecké skupiny, teraz sa na ňu valia závažné podozrenia. Podľa mužov, ktorí svedčia v kľúčových kauzách, prezradila policajná viceprezidentka Jana Maškarová citlivé informácie o odpočúvaní podozrivého z prípravy vraždy.

Ona obvinenia odmieta a televízii Markíza potvrdila, že už v tejto veci vypovedala a považuje to za pomstu a pokus o diskreditáciu.

Jana Maškarová pracuje v zbore vyše dve desaťročia. Je jedinou policajnou generálkou na Slovensku. V minulosti vyšetrovala zločinecké gangy a pomáhala aj pri objasnení vraždy Jána Kuciaka.

Teraz čelí podozreniu, že vtedajšiemu námestníkovi SIS Borisovi Beňovi vyzradila utajované skutočnosti. Mala mu potvrdiť, že Ľudovíta Makóa odpočúvajú ako podozrivého v súvislosti s prípravou vraždy elitného vyšetrovateľa NAKA.

„Boris Beňa ma informoval, že mal hovor s prvou viceprezidentkou Janou Maškarovou a pýtal sa jej, že či vie nejaké okolnosti ohľadom môjho rozpracovania. Ona povedala toľko, že má informáciu, že sa začalo odpočúvanie nejakých čísiel, medzi ktorými by som mal byť aj ja. Ale žiadne ďalšie podrobnosti nevedela,“ povedal Ľudovít Makó.

Zdroj: TASR

To isté potvrdil aj Boris Beňa. Jana Maškarová tvrdí, že mu neposkytla absolútne žiadne informácie, lebo ich ani nemala a ohradzuje sa voči týmto a Makóovým podľa nej nepravdivým tvrdeniam.

„Tvrdenia Ľudovíta Makoá voči mojej osobe sa nezakladajú na pravde. Výpoveď Ľudovíta Makóa sa vymyká akejkoľvek logickej úvahe a má jediný účel - moju diskreditáciu ako pomstu za to, že som bola ja vymenovaná do funkcie 1. viceprezidenta PZ a nie on, o čo mal veľký záujem,“ reagovala v stanovisku Maškarová.

Vysvetlenie od nej žiadal aj jej nadriadený

Policajný prezident nám napísal, že nechce zasahovať do vyšetrovania. Faktom je, že práve prvý viceprezident je styčným dôstojníkom pre komunikáciu s tajnou službou.

Peter Kovařík pre Markízu uviedol, že aj napriek podozreniam teraz nevidí dôvod na to, aby Jane Maškarovej odobral túto kompetenciu.

„Držím sa faktov, a preto sa vyjadrím, keď UIS MV SR ukončí vyšetrovanie. Prvej viceprezidentke PZ vyplýva z náplne práce komunikovať so SIS, nie je dôvod, aby naďalej nekomunikovala s bezpečnostnými zložkami,“ napísal v reakcii policajný prezident.

Minister vnútra Roman Mikulec sa zatiaľ s generálkou v tejto súvislosti nestretol. O celej veci komunikuje s policajným prezidentom.

„Má teraz vašu dôveru pani Maškarová? Nechcem ani povedať, či má moju dôveru alebo nedôveru, je to vec, ktorá sa musí vyriešiť, ale v tomto sa spolieham na policajného prezidenta a pokiaľ by to malo brániť k tomu, aby sa veci vyšetrovali alebo by to hádzalo nejaký zlý tieň, tak to sa, samozrejme, budem rozprávať s pánom prezidentom o tom, čo ideme s tým robiť,“ zdôraznil.

Zdroj: TASR

Podozrenia vyšetrujú na inšpekcii a Janu Maškarovú už vypočuli. Stalo sa tak v rámci vyšetrovania zneužívania právomocí a ohrozenia dôvernej skutočnosti. Práve v rámci tohto konania v minulosti obvinili bývalého šéfa NAKA Branislava Zuriana, potom to zrušili. Aj proti nemu vypovedal Boris Beňa.

„Vyšetrovanie je v súčasnosti vo fáze prípravného konania, obvinená v tejto chvíli nie je žiadna osoba. Vzhľadom na túto skutočnosť nie je možné poskytnúť k veci žiadne bližšie informácie,“ konštatovala hovorkyňa rezortu vnútra Petra Friese.

Peter Kovařík nám potvrdil, že nastavia nové pravidlá pre komunikáciu s tajnými. Všetko zanalyzovali a pripravujú dokument, v ktorom presne špecifikujú, za akých podmienok sa to bude diať.

Tému spracovali Viktor Serebryakov a Zuzana Ferenčáková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/Zuzana Ferenčáková

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Jana maškarová

Dôležité udalosti