Obrovský škandál: Viac ako sto miliónov vyviezli zo Slovenska do Ázie. Schéma fungovala ako práčka peňazí

Schéma, podľa ktorej sa údajne vyvážali peniaze zo Slovenska do Ázie.
Zdroj: OCCRP/TV Markíza

Do bánk nosili tašky plné eur s nízkych hodnotami, vkladali ich na účty firiem s podozrivo nízkym obratom.

Viac ako 116 miliónov eur odtieklo zo Slovenska do Ázie. Investigatívni novinári zmapovali schému obrovskej práčky špinavých peňazí. V nej pôsobili čínski obchodníci s falošným tovarom s bývalými príslušníkmi SIS, ale aj mafiánmi z gangu takáčovcov.

Obrovská schéma zahŕňajúca desiatky firiem a mien bývalých tajných, mafiánov a neznámych Aziatov. Na pohľad veľký chaos sa podarilo rozpliesť reportérom Aktualít, Investigatívneho centra Jána Kuciaka a portálu investigace.cz. Dáta poskytla z anonymného zdroja medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov OCCRP.

„Je to schéma, ktorá by sa dala označiť za práčku peňazí. V podstate ide o odvádzanie peňazí zo Slovenska, ktoré nevieme, odkiaľ pochádzajú,“ vysvetlil Peter Sabo z Aktualít.

Čo však vieme, je, že sa do slovenských bánk pravidelne nosili tašky plné hotovosti v nízkych nominálnych hodnotách. Tie sa vkladali na účty firiem s podozrivo nízkym obratom.

„A tieto peniaze potom prakticky ihneď odchádzajú do Ázie, do Číny do Hong Kongu, do rôznych ázijských krajín na rôzne firmy. Identifikovali sme až 500 príjemcov a dokopy takýmto spôsobom odišlo až 116 miliónov eur,“ tvrdí Sabo.

Celá schéma funguje údajne už roky

Až nedávne hromadné zatýkania a svedectvá spolupracujúcich obvinených odhalili príbeh, ktorý spája obchodníkov s „fejkovým“ tovarom, so svetom spravodajských služieb a organizovaného zločinu.

Vypovedal o tom aj Michal Suchoba, ktorý opisoval jedno zo svojich stretnutí s ďalším kajúcnikom Ľudovítom Makóom. „Otvoril kufor, vytiahol dve takéto tašky a vložil mi ich do môjho kufra. Tá taška mohla mať 20 - 25 kg. Keďže bankovky v tých taškách boli od 5 do 50 eur, možno pár 100 eurových bankoviek,“ tvrdí Suchoba.

Zdroj: minv.sk

Podnikateľ obvinený zo závažných trestných činov ďalej prezradil policajtom, ako mu tento biznis opísal Ľudovít Makó. Podľa neho čínski obchodníci dovezú tovar, ktorý preclia za nízku cenu a následne predajú za hotovosť.

„To značí, že Číňania v celej Európe inkasujú miliardy eur v hotovosti, ktoré potrebujú bezhotovostne previesť naspäť do Číny, aby tam nakúpili ďalší tovar. A to funguje tak, že buď ich vozia v hotovosti do čínskych bánk v Budapešti, kde ich vkladajú a potom prevádzajú, alebo potom odfaktúrujú niekomu nejaké služby alebo produkty a dajú mu za to tú hotovosť,“ ozrejmil Suchoba.

No a ten niekto môžu byť napríklad aj skorumpovaní policajti alebo DPH-čkari, ktorým vystopovateľné peniaze na účtoch nevyhovujú.

Investigatívci zmapovali takto tri vetvy ľudí, ktoré mohli podobné siete využívať. Nájdu sa medzi nimi také mená ako zosnulý takáčovec Martin Mikulec, bývalý príslušník ŠtB Alojz Lorenc so synom či dnes už nebohý bývalý SISkár František Böhm.

„Takisto je tam zaujímavé to, že väčšina týchto firiem má nejaké daňové problémy. Sú to daňové dlhy alebo priamo niektorí z tých ľudí vypovedajú, že sa tam robili daňové podvody. To vypovedal aj František Böhm, že tam boli daňové podvody s pohonnými hmotami, čo je spoločný menovateľ,“ doplnil novinár Sabo.

Nevedel nám povedať, či sa ešte niečo podobné deje. Odôvodnil to tým, že tých bánk, kde to môže prebiehať, je veľmi veľa.

Zdroj: TV Markíza

Podozrivé transakcie majú banky povinnosť zo zákona hlásiť. Napríklad z jednej pobočky ČSOB odišlo z účtu jednej z podozrivých firiem pred tromi rokmi 11 miliónov eur, a to napriek tomu, že firma za ten istý rok vykázala 30-tisícový obrat.

Banka pre zachovanie bankového tajomstva neodpovedala, či podozrivé transakcie hlásili. Podľa našich informácií to však robili. Tieto hlásenia však skončili na finančnej správe a bývalej spravodajskej finančnej jednotke NAKA.

Na oboch miestach mal František Böhm krytie skrz dnes už právoplatne odsúdeného Norberta Paksiho ako aj kajúcnikov Bernarda Slobodníka a Františka Imreczeho.

„Tie informácie, ktoré sme dostali od whistleblowera, sú nejakým spôsobom časovo ohraničené, keďže na tom pracujeme niekoľko mesiacov. Aj ten dátový set je ohraničený nejaký časom. Či sa to deje alebo nie, na to musia odpovedať orgány činné v trestnom konaní, ktoré by sa tomu mohli venovať,“ dodal novinár.

Či sa tomu polícia venuje, sme sa nedozvedeli. Na naše otázky do uzávierky neodpovedali. Aktualitám na infožiadosť reagoval hovorca s tým, že odpovede nemôžu zo zákona poskytnúť. Viaceré informácie však pochádzajú zo svedeckých výpovedí zadokumentovaných v trestných spisoch.

Reportáž spracoval Adel Ghannam.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Suchoba

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.