Na trhu je málo recyklovaného papiera, niekde už nekúpite ani papierové tašky

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Celosvetové výpadky recyklovaného papiera pociťujú aj slovenské firmy.

Problém s recyklovaným papierom. Na trhu je ho málo a cena stúpa. Celosvetové výpadky pociťujú aj slovenské firmy. V niektorých obchodoch papierové tašky nekúpite.

Navštívili sme firmu, ktorá vyrába tašky z recyklovaného papiera 20 rokov. Komplikácie vnímajú posledné týždne. Majiteľka Andrea Polakovičová tvrdí, že ceny tašiek pôjdu určite hore. „Predpokladáme asi o sedem percent. Zatiaľ nám dodávatelia zvyšujú ceny každý mesiac. Máme rôznych, ale každý jeden hlási nejaký problém,“ povedala nám.

Papierové tašky majú zatiaľ vyrobené a naskladnené. Ak však bude záujem o tašky s potlačou a navyše vo veľkých množstvách, dodajú ich až v októbri. V niektorých prípadoch až na budúci rok. Problémom je pandémia.

Problém sa začal tým, že veľa objednávok prišlo cez e-shopy, zvýšila sa spotreba krabíc a kartonáže a to sa prejavilo aj na taškách.

Nedostatok recyklovaného papiera je aj pre obrovský dopyt po balených tovaroch. Cena papiera šla hore o 30 percent. „Snažíme sa ešte ceny udržať, ale tiež už očakávame, že v priebehu mesiaca, dvoch pôjdu ceny tašiek hore. Odhadujem, že o deväť percent,“ konštatoval spolumajiteľ firmy vyrábajúcej tašky Ivan Drndáš.

Veľký výpadok papierových tašiek hlásia aj niektoré obchody. Dopyt po nich je vraj veľký, no ponúkajú aspoň alternatívy. Dodávky by sa mali stabilizovať od konca júla.

Cena celulózy sa podľa spoločnosti zvýšila od januára o 60 percent. Komplikácie s taškami hlásia aj niektorí predajcovia obuvi. V bežnom období tašky dostanú do dvoch až troch týždňov, teraz sa dodávky predĺžili o viac ako dva mesiace. 

„Myslím si, že rast, ktorý bol, už taký silný nebude, pokiaľ znova nepríde kríza. Situácia by sama mohla v priebehu dvoch až troch mesiacov zastabilizovať,“ dodal Drndáš.

Tému spracovala Zuzana Holienčíková.

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.   

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Recyklovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.