Prezidentom chce byť aj uznávaný kardiochirurg

Kardiochirurg Viliam Fischer
Zdroj: SITA

Viliam Fischer ako prvý u nás transplantoval srdce.

O post prezidenta chce zabojovať aj známy kardiochirurg Viliam Fischer, ktorý dnes oficiálne oznámil svoju kandidatúru. Zatiaľ však 75-ročný autor prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku nemá dosť podpisov od občanov. Doteraz ich vyzbieral približne 11 500, potrebuje ich 15-tisíc. Fischer kandiduje ako nezávislý občiansky kandidát, podpore politických strán sa však nebráni. „Ja prijmem podporu každého," vyhlásil na tlačovej konferencii.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Elitný lekár by sa ako prezident zameral najmä na oblasť zdravotníctva. Podľa neho je v slovenskom zdravotníctve ukrytých päť miliárd eur, a to napríklad v prehustenej sieti nemocníc, nadbytočnom počte lôžok, dlhých hospitalizáciách či neefektívnom využívaní postelí a neefektívnych nákupoch.

Zdroj: SITA
Podľa Fischera je medicína s ekonomikou silno prepojená, a preto by sa ako prezident snažil o zmeny v slovenskom zdravotníctve. „Nazeranie na medicínu, že to je neekonomický sektor, to je nezmysel," uviedol.

Podľa kardiochirurga je tiež potrebné zrušiť zisky zdravotných poisťovní. „Okrem dvoch krajín v Európe všetky idú na jednu poisťovňu. Malé Slovensko prečo by malo ísť na viac? Ja to považujem za absolútny prepych," myslí si lekár. Väčší dôraz by sa podľa neho mal klásť na prevenciu a najviac peňazí by malo ísť na srdcovo-cievne ochorenia.

„Zo spotrebných daní z tabaku, z alkoholu, sa dajú získať ekonomické prostriedky," hovorí lekár. Medzi jeho vytýčenými cieľmi je aj snaha o zvýšenie platby štátu za poistenca na päť percent.

Pri presadzovaní zmien v zdravotníctve by ako prezident viedol Fischer dialóg s vládou a snažil by sa jej členov o ich potrebe presvedčiť. „Počúvam o tom, že prezident v Slovenskej republike nemá dostatočné právomoci, ale zároveň som sa dočítal, že je to muž číslo jeden v štáte," hovorí kardiochirurg, podľa ktorého by prezident mal mať dosť síl, aby zmeny presadil.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.