V každom veku potrebuje telo prísun iných vitamínov a minerálov. Starnutie si vyžaduje takmer všetky

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/marilyn barbone

V tele majú nenahraditeľnú úlohu na fungovanie a existenciu.

Na svoje fungovanie a existenciu potrebuje každé ľudské telo vitamíny. Nedokážeme si ich v tele vytvoriť, a tak ich musíme iba prijať v strave, ktorú konzumujeme alebo formou doplnkov stravy. Väčšina ľudí registruje základné vitamíny ako sú C, B a D. Pravdou je, že existuje až dvanásť typov.

Vitamíny majú v tele nenahraditeľnú úlohu, podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Ak ich je v tele málo, hrozia viaceré ochorenia a porucha funkcií organizmu. Z toho vyplýva, že vitamíny sú dôležité pre udržanie telesných funkcií a dobrej imunity.

Rovnako je to aj s minerálmi. Pre organizmus sú nenahraditeľné, ich príjem máme prevažne z potravy, ktorá však musí byť pestrá a vyvážená. Hlavne vo vyššom veku s tým majú ľudia problém. Pozrime sa preto na tie najdôležitejšie. Priblížime vám aj ich odporúčaný denný príjem a potraviny, z ktorých ich získate. 

Prečítajte si aj: Chystáte sa autom na dovolenku? Tento manuál si predtým určite naštudujte

Vitamín B12

Tento vitamín je nesmierne dôležitý, pomáha totiž vytvárať krv a nervové bunky, funkciu nervovej sústavy, syntézu DNA a RNA a ďalšie metabolické funkcie. Získate ho konzumáciou živočíšnych potravín ako sú ryby, vajcia, mäso a mliečne výrobky. Tento vitamín je tiež dostupný v doplnkoch stravy a obohatené o B12 bývajú napríklad aj cereálie. Odporúčaná denná dávka je dva a pol až sedem mikrogramov. Až 30 percent ľudí nad 50 rokov má atrofickú gastritídu, teda chronické ochorenie žalúdka, ktoré sťažuje vstrebávanie vitamínu B12 z potravy. Problém so vstrebávaním mávajú aj pacienti s chronickým ochorením čriev, napríklad s celiakiou alebo Crohnovou chorobou. Hodnota vitamínov v ich krvi by mala byť preto pravidelne kontrolovaná a dopĺňaná.

Vitamín D

Vaše telo ho potrebuje na vstrebávanie vápnika. Ak chcete zabrániť osteoporóze, užívajte ho pravidelne. Vitamín D tiež pomáha správne pracovať vašim svalom, nervom a imunitnému systému. Väčšina ľudí prijíma vitamín D zo slnečného žiarenia. Vaše telo je však s pribúdajúcim vekom menej schopné premieňať slnečné lúče na vitamín D, preto ho konzumujte aj v strave, napríklad z mastných rýb (losos, makrela a sardinky).

Vitamín B6

Vaše telo používa vitamín B6 na boj proti choroboplodným zárodkom a na tvorbu energie. Pomáha tiež vývinu detského mozgu, prispieva k regulácii hormonálnej činnosti a k fungovaniu imunitného systému. Opäť ho vo vyššom množstve potrebujú staršie osoby. Podľa niektorých štúdií existuje u seniorov súvislosť medzi vysokou hladinou B6 v krvi a lepšou pamäťou. Na jeho vstrebávanie je potrebný horčík. Tento vitamín opäť viete získať zo stravy, vysoké množstvo obsahuje cícer, taktiež sa nachádza v pečienkach, mastných rybách a obohatené sú oň aj raňajkové cereálie.

Zdroj: shutterstoc.com/Alexander Raths

Vápnik

V ľudskej potrave predstavuje vápnik nenahraditeľnú zložku. U detí je dôležitý pre vývin kostí a zubov. K jeho ukladaniu do kostí je však nevyhnutný aj vitamín D. S vekom sa však tento minerál viac stráca ako absorbuje. Práve preto sú starší ľudia náchylnejší na lámavosť kostí, najmä ženy po menopauze. Odporúčaný denný príjem vápnika je približne 800 mg, dojčiace ženy musia príjem zvýšiť asi o 500 mg a ženy nad 50 rokov a muži nad 70 rokov by mali získavať o 20 percent viac vápnika ako dospelý jedinec. Jeho príjem si zabezpečíte zo stravy, nachádza sa najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch (jogurt, syr), tiež v orechoch, ovsených vločkách či v listovej zelenine.

Horčík

Horčík potrebuje v tele každá bunka, vrátane mozgu. Pomáha telu vytvárať bielkoviny, udržuje zdravé kosti a zuby, prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému a k psychike. Udržiava tiež stabilnú hladinu cukru v krvi. Môžete ho získať z čokolády, orechov, semiačok, celozrnných výrobkov, banánov, zemiakov a z špenátu. Starší ľudia ho zvyknú konzumovať menej a na to je potrebné dávať si pozor. Ak máte dostatok horčíka v tele, eliminujete zlomeniny aj zubné kazy.

Prečítajte si aj: Spálilo vás slnko? Pozrite si domáce rady, ako schladiť a upokojiť pokožku

Zinok

Ženy si ho spájajú s krásou a vedci s pohodou. Zinok prispieva k psychickej pohode a vplýva na zdravé vlasy, nechty, ľudskú pokožku a kosti. Podporuje tiež imunitný systém, zúčastňuje sa premenných látok v tele, posilňuje čuch a chuť, bojuje proti infekciám a zápalom. Ustrice sú najlepším zdrojom tohto minerálu. U nás ho však môžete získať najmä z hovädzieho mäsa.

Probiotiká

Tieto „priateľské“ baktérie sú dobré pre vaše črevo. Získate ich z fermentovaných potravín, ako sú jogurty alebo kyslá kapusta či z doplnkov. Pomôžu vám pri tráviacich problémoch, ako je hnačka alebo syndróm dráždivého čreva. Ak ste zdraví, probiotiká sú pre vás pravdepodobne bezpečné. Pred ich zakúpením a konzumáciou sa však radšej poraďte so svojím lekárom. Hlavne ak máte zdravotné ťažkosti alebo oslabený imunitný systém.

Omega-3

Tieto mastné kyseliny sú nevyhnutné pre organizmus, pretože si ich vaše telo nedokáže vyrobiť. Sú dôležité pre oči, mozog a bunky spermií. Chránia tiež jedinca pred chorobami spájanými s vekom, ako je Alzheimerova choroba, artritída a makulárna degenerácia, ktorá môže spôsobiť slepotu. Pokiaľ vám lekár nepredpíše doplnky s omega-3, najviac ich prijmete z potravy, ako sú mastné ryby, vlašské orechy, repkový olej alebo ľanové semienko.


Selén

Selén chráni bunky pred poškodením a infekciou a udržuje vašu štítnu žľazu v poriadku. Taktiež udržiava vaše svaly silné a môže vám pomôcť predchádzať chorobám spojeným s vekom, ako je demencia, niektoré druhy rakoviny a ochorenia štítnej žľazy. Odporúčanú dávku selénu získate z dvoch para orechov denne. Zbytočne to s nimi nepreháňajte, príliš veľa selénu môže spôsobiť vypadávanie vlasov a lámanie nechtov.

Draslík

Draslík hrá úlohu takmer vo všetkých procesoch vo vašom tele, vrátane vášho srdca, obličiek, svalov a nervov. Taktiež chráni mozog pred mozgovou príhodou, organizmus pred vysokým krvným tlakom a osteoporózou. Dobrým zdrojom draslíka sú sušené marhule, banány, špenát, mlieko a jogurt.

B9

Prírodná forma vitamínu B9 je v listovej zelenine, orechoch, fazuli a iných potravinách. Tehotné ženy užívajú laboratórne pripravenú formu vitamínu B9 nazývanú kyselina listová, ktorá pomáha predchádzať vrodeným chybám u batoľatách. Pozor si dávajte na jej predávkovanie. Príliš veľa kyseliny listovej z doplnkov stravy v kombinácii s potravinami môže zvýšiť vaše šance na rakovinu hrubého čreva alebo poškodenie nervov.

Prečítajte si aj: Trápi vás bolestivý opar? Vyliečte ho rýchlo potravinami z kuchyne

Vláknina

Asi viete, že vláknina je pre vás dobrá a je prospešná pre trávenie. Vedeli ste však, že s vekom je jej príjem ešte dôležitejší? Vláknina vás chráni pred mozgovými príhodami, podporuje pravidelnú stolicu a znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, čo je u starších ľudí veľkou výhodou. Ženy nad 50 rokov by mali prijímať najmenej 21 gramov denne, zatiaľ čo muži potrebujú 30 gramov. V praxi sa to rovná asi šiestim krajcom chleba alebo ôsmym porciám zeleniny, uvádza portál webmb.com.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti