Myslíte si, že poznáte svoje domáce zvieratá? Tieto informácie vás prekvapia

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstoc.com/Gladskikh Tatiana

Dozviete sa, či im škodí fajčenie, rozumejú slovám a vedia prejaviť lásku.

Domáce zvieratá sú nenahraditeľnou súčasťou nie jednej rodiny. V mnohých prípadoch spávajú s vami v posteli, hrajú sa s deťmi, sú pri slávnostných obedoch aj večeriach, nechýbajú pri oslavách ani na dovolenkách. Absolvujú s vami šťastné chvíle a sú svedkami aj tých horších.

O mačkách a psoch sa toho hovorí veľa, že sa vedia vcítiť do človeka, dokážu milovať aj nenávidieť, podľa niektorých rozumejú ľudskej reči a iní tvrdia, že majú iba tú vlastnú. Je toho naozaj mnoho a my sme sa s portálom webmd.com pozreli, čo z toho je mýtus alebo skutočnosť.

Psy

Môžete ochorieť zo psích bozkov - Čo myslíte, je psia tlama čistejšia ako ľudská? Asi ste automaticky odpovedali nie. A máte pravdu. Psie jedlá sú plné baktérií a parazitov a môžu obsahovať mikroorganizmy ako salmonela a kampylobakter, ktorý sa ľahko prenesie zo zvierat na človeka. Tieto organizmy sa totiž dostanú do úst psa a následným bozkom sa presunú choroboplodné zárodky na človeka. Takže v tomto prípade ide o skutočnosť, ktorá môže viesť k nepríjemnostiam ako sú hnačky.

Ľudia môžu nakaziť zvieratá - Ide skôr o ojedinelý fakt, ale je to pravda. V niektorých prípadoch bolo preukázané, že sa zvieratá nakazili od svojich majiteľov prasacou chrípkou (H1N1) a niektoré zvieratká aj zomreli. Práve preto veterinári odporúčajú časté umývanie rúk a oddelenie ľudských a zvieracích postelí, hlavne ak je majiteľ zvieraťa chorý.

Prečítajte si aj: Ste ranné vtáča? Pre toto by ste mali vstávať skoro ráno

Psy môžu cítiť hypoglykémiu - Aj keď to znie ako mýtus, ide o skutočnosť. Psy naozaj môžu u diabetického majiteľa vyňuchať nebezpečný pokles hladiny cukru v krvi a upozorniť ho na to. Väčšinou ho začne oblizovať, kňučať, štekať alebo si inak pýtať jeho pozornosť. Niektoré psy boli dokonca vycvičené a pracovali ako služobné psy s diabetikmi. Ich schopnosť vycítiť hypoglykémiu je podľa ich trénerov na 90 percent správny.

Zaľúbený pohľad - O psích očiach a pohľadoch lásky sa čo-to už písalo a aj sa o nich vtipkovalo. Pravdou je, že psy naozaj majú zamilovaný pohľad. Ide o priamy pohľad podobný tomu žobraciemu, kedy túži iba po maškrte. Toto správanie však vyvinú iba k blízkej osobe, pre cudzích je priamy pohľad skôr hrozbou.

Psy sa môžu naučiť 250 slov - Najchytrejšie a najlepšie trénované plemená sú v schopnosti porozumieť ľudskej reči podobné dvojročnému dieťaťu, tvrdí výskumník Stanley Corena. Títo psi rozumejú až 250 slovám, zatiaľ čo priemerný pes dokáže porozumieť 150 slovám. V prípade, že túžite mať inteligentného maznáčika, zaobstarajte si kóliu, pudla, nemeckého ovčiaka alebo zlatého retrievera.

Psy vedia tancovať - Tak čo myslíte, vedia alebo nevedia tancovať? Milovníci psov vytvorili súťažné podujatie s názvom „canine freestyle“, ktoré prináša nové možnosti puta medzi človekom a zvieraťom. Ide o spôsob ako pán tancuje so svojim psíkom, niekedy dokonca v kostýmoch. Takže v tomto prípade ide o skutočnosť a vy si so svojim psíkom môžete zatancovať.

Zdroj: Shutterstock.com/4 PM production

Vrtenie chvostom znamená, že je pes šťastný - Psy vrtia chvostom v troch veľmi odlišných okamihoch, z nich je šťastná iba jedna. Šťastné psy vrtia chvostom v prirodzenej polohe na strednej úrovni. Zistíte, že je šťastný aj aj jeho uši, ústa a telo budú pôsobiť uvoľnene. V prípade, že má chvost nízko a rýchlo ním vrtí, je vystrašený a má pozíciu submisívneho psa. Taktiež môže chvostom hýbať v rozrušenom stave, keď je pripravený chrániť svoje územie. Vtedy je chvost vysoko a jeho pohyb je skôr stuhnutý.

Psy vidia čiernobielo - Výskumníci tvrdia, že ide o mýtus a nie je to teda pravda. Psy vidia tmavomodrú, svetlo modrú, sivú, svetložltú, tmavšiu žltú (trochu hnedú) a veľmi tmavošedú farbu. Psy sú dobrí lovci, vidia lepšie pri slabom osvetlení a dokážu zachytiť aj ten najmenší pohyb. Pravdepodobne však nevidia červenú, oranžovú alebo zelenú.

Teplá psia tlama znamená, že je pes chorý - Teplota psieho nosa sa rýchlo mení a nedá sa podľa nej určiť zdravotný stav psa, ide teda o mýtus. Môže byť horúca a suchá po ležaní na slnku alebo chladná a mokrá od ponorenia do misky s vodou. Ak chcete vedieť, či je váš pes chorý, všimnite si, či nestratil chuť do jedla, nezvracal, nemá kašeľ alebo či nepôsobí malátne.

Prečítajte si aj: Nebezpečné zložky v detských hračkách. Dávajte si pozor na to, čo im kupujete

Mačky

Mačky bábätkám kradnú dych - Ide o poveru, ktorá siaha až do 17. storočia. Deti zomierali na SIDS, teda na syndróm náhleho a neočakávateľného úmrtia. V blízkosti bábätiek sa nachádzali mačky, a tak ich obvinili, že ony môžu za ich úmrtie. SIDS sa spája s rôznymi možnými príčinami, ale s mačkami naozaj nie. Jediný dôvod, prečo sú mačky často pri malých bábätkách je ten, že je tam teplo, čisto a útulne. Teda je to pre ne ideálne miesto na oddych.

Mačky môžu až priveľmi milovať - Odborníci na správanie zvierat skutočne potvrdili, že niektoré mačky pociťujú úzkosť z odlúčenia od obľúbenej osoby. Aj to môže byť teda dôvod, prečo sa vám vaša poslušná mačka vo vašej neprítomnosti vycikala na oblečenie. Taktiež sa pri vašom odchode snaží pútať pozornosť, blokuje vám cestu k dverám a motá sa pod nohami. Pomôcť im môže terapia alebo lieky proti úzkosti.

Biele mačky sú často hluché - V tomto prípade ide o skutočnosť. Biele mačky naozaj často trpia hluchotou jedného alebo oboch uší. Najmä tie, ktoré majú modré oči. Nemusí však ísť o pravidlo.

Zdroj: shutterstoc.com/Vika Hova

Mačky voňajú ústami - Mačky majú v streche úst malú pachovú žľazu, ktorá sa nazýva vomeronazálny orgán. Ak chcú mačky vycítiť inú mačku alebo pocítiť závan moču, otvoria ústa dokorán a pritiahnu arómu do tohto orgánu. Hlavne kocúry takto zvyknú kontrolovať mačky.

Mačky vždy pristanú na nohách - Je síce pravda, že väčšinou pristanú vďaka vysoko flexibilnej chrbtici na nohách, ale niekedy aj na hlave. Ide teda o mýtus.

Mačky potrebujú mlieko - Ide o dlhodobý mýtus. Ak svojmu miláčikovi dáte tanierik s kravským mliekom, pravdepodobne mu spôsobíte hnačku. Mačiatka samozrejme pijú až do odstavenia materské mlieko, dospelé mačky však nemajú enzýmu potrebného na štiepenie laktózového cukru v mlieku.

Mačky sa bozkávajú očami - Nie raz ste si mohli všimnúť žmurkanie vašich mačiek. Podľa mačacích expertov ide o komunikáciu týchto zvierat. S ich vlastným druhom ide o znamenie mieru, ktoré má upokojiť ďalšie mačkovité šelmy. Žmurknutie na človeka však ukazuje náklonnosť, dokonca aj lásku. Tento prejav sympatie môžu ľudia mačke vrátiť dlhým pohľadom a pomalým žmurknutím.

Fajčenie zabíja mačky a psy - V tomto prípade ide o skutočnosť. Pasívne fajčenie zvyšuje riziko najmenej dvoch smrteľných druhov rakoviny u mačiek, a to lymfómu a karcinómu ústnej dutiny. Domáce zvieratá dostanú dvojnásobnú dávku toxínov dýchaním cigaretového dymu zo vzduchu a olizovaním zvyškov zo svojej kožušiny. U psov s dlhým nosom sa môžu zo spoločného fajčenia vyvinúť rakovinové nádory nosa, plemená s krátkym nosom sú náchylnejšie zas na rakovinu pľúc.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti