Priznal sa k desiatkam vrážd, no vinu na jednej odmieta. Rodina čaká na spravodlivosť 23 rokov

rado reakcia.PNG
Zdroj: TASR

Zlomená matka zavraždeného prehovorila exkluzívne pre Markízu.

Priznal sa k vyše dvom desiatkam vrážd, ale vinu na tejto odmieta! Bývalého bossa, Mikuláša Černáka, ženú pred súd pre likvidáciu podnikateľa zo Spiša. Rodina obete čaká na spravodlivosť 23 rokov. Zlomená matka zavraždeného prehovorila exkluzívne pre Markízu.

Podnikateľa Petra Suržina zavraždili ešte v januári 1998. Objednávku zločinu pripisujú Mikulášovi Černákovi. Ten bol v tom čase už dva mesiace vo väzbe. Vykonávateľom mal byť jeho zabijak - Alojz Házy.

„On z väzenia požiadal, aby bola vykonaná vražda spôsobom odrezania hlavy, tak ako Slivenskému v Poprade. Predpokladal, že si budú myslieť, že tie odrezané hlavy má nejaký iný vrah na svedomí," hovorí Valéria Suržinová, matka zavraždeného.

Údajného vykonávateľa vraždy, Alojza Házyho, zabili vlastní pár mesiacov po Petrovi Suržinovi. Svedčiť teda nemôže. No a Mikuláš Černák vinu odmieta. V liste adresovanom prokurátorovi, ktorý máme k dispozícii sa pýta, že keď sa priznáva k ostatným vraždám, aký by to malo zmysel, nepriznať sa aj k tejto.

Ďalej píše, že na nebohého podnikateľa strieľali už predtým a mal konflikty s iným známym mužom z podsvetia - Alojzom Kromkom, ktorého prezývajú Lojzo čistič. Ten si odpykáva doživotie za množstvo zločinov. Mikuláš Černák tvrdí, že v tomto konaní proti nemu vypovedajú tí, ktorých usvedčil on a takto si s ním vybavujú účty. Z vraždy je však obvinený iba on.

„Vyšetrovateľ skončil vyšetrovanie a následne spis predložil prokuratúre s návrhom na podanie obžaloby na obvineného Mikuláša Č. pre trestný čin vraždy formou účastníctva. K motívu sa aktuálne vyjadrovať nebudem," hovorí Martin Kováč, prokurátor OP Martin.

Kým väčšina rodín si vkladá do fotoalbumov tie najkrajšie spomienky, matka zavraždeného podnikateľa má aj také, kde je sústredené všetko jej utrpenie.

Aj po 23 rokoch od zločinu si pamätá na deň, keď si bola po zavraždeného syna.

Aj keď sa spravodlivosti dodnes nedočkala, len ona vie, čo v skutočnosti prežila. Napriek zlomenému srdcu, urobila veľkorysé gesto.

„Syna mi nikto nevráti a ja aj tým aktérom odpúšťam," dodáva.

Pozrite si reportáž Zuzany Ferenčákovej


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Mikuláš Černák

Dôležité udalosti