Pozrite si reakcie kolegov, priateľov a blízkych na úmrtie Milana Lasicu

Podľa nich odišiel tak ako veľkí dramatici, jeho výstižné slovo bude chýbať

Na výnimočnú osobnosť Milana Lasicu si zaspomínali priatelia herci, študenti a jeho obdivovatelia. V mnohých ľuďoch zanechal jeho typický humor nezmazateľnú stopu.

Zdroj: TASR - Dano Veselský

Rovnako pripomenula, že to, na čo majú najúspešnejší komici sveta celé tímy spolupracovníkov, Lasica dokázal vytvoriť v spolupráci s Júliusom Satinským a aj sám.

Podľa prezidentky mal dar ako nikto iný hovoriť a robiť správne veci tým najlepším a najzábavnejším spôsobom a svojím umením prinášal ľuďom radosť.

„Prinášal ju doslova do poslednej chvíle, pretože sa jeho život ukončil tam, kde strávil viac ako šesť úžasných desaťročí - na javisku svojho milovaného divadla," dodala prezidentka.

Danišovič: Pri tretej klaňačke sa s nami definitívne rozlúčil

Bratislavské Štúdio L+S vystavilo pri vstupe do divadla spomienkovú fotografiu Milana Lasicu z predstavenia Garderobier. Priaznivci a fanúšikovia zosnulého herca, satirika a glosátora pri nej zanechávajú sviečky a kvety. Výkonný riaditeľ divadla Pavol Danišovič potvrdil, že k dispozícii budú mať aj kondolenčnú knihu.

„Definitívne sa s nami rozlúčil v nedeľu 18. júla priamo na javisku. A pretože to bol veľký divadelník a profesionál počkal si až na tretiu klaňačku. Takto odchádzajú len tí najväčší, len keby to nás ostatných tak strašne nebolelo," potvrdilo úmrtie svojho milovaného Milana Lasicu jeho domovské divadlo na sociálnej sieti.

Zdroj: TASR

„Po deväť a pol mesiaci sme začali hrať, v piatok s predstavením, kde hral pán Lasica a pán Huba, úžasne hrali, veľký úspech. V nedeľu koncert s Bratislava Hot Serenaders, kde pán Lasica bol zábavný, spieval, vtipkoval, a pri tretej klaňačke sa s nami definitívne rozlúčil. To je šok, ktorý sa nedá len tak spracovať," priblížil dianie v Štúdiu L+S Danišovič.

„Ale odišiel na javisku, čo je asi snom všetkých veľkých hercov, navyše, to celé odohral a počkal si až na klaňačku," podčiarkol s tým, že na Lasicovi si nikto nevšimol únavu či nevoľnosť. "Ani len v náznaku, bola s ním zábava, veľmi sa tešil, že opäť môže ísť na javisko."

Slovensko prišlo o legendu kultúry

Slovensko, žiaľ, prišlo o ďalšiu legendu kultúry. Premiér Eduard Heger to uviedol v reakcii na správu o nedeľnom (18. 7.) úmrtí Milana Lasicu. Pozostalým vyslovil úprimnú sústrasť.

„Jeho celoživotné dielo je jasným dôkazom toho, že žiaden režim nemá takú moc, aby zastavil kreativitu, smiech a priateľstvo. V ťažkých časoch cenzúry hľadali spoločne s Júliusom Satinským cesty, ako povzbudiť ľudí," podotkol premiér na sociálnej sieti.

Dodal, že Milan Lasica bol nadaný herec, spevák i autor, pričom jeho jedinečný humor a satira sprevádzali mnohé generácie. „Milan Lasica, budete nám veľmi chýbať," doplnil Heger.

Patril tak trochu každému

Milan Lasica prinášal radosť, humor, ale aj kritický pohľad na komunistickú politiku. V nedeľu v noci to v reakcii na jeho úmrtie uviedol predseda parlamentu Boris Kollár.

„Už ako malý chlapec som chodil do divadla na Lasicu a Satinského. Keď ich dávali na ČST všetci sedeli pred televízorom," zaspomínal na herca predseda parlamentu.
Podľa jeho slov patril Lasica „tak trochu každému, bol ako rodina".

Odchod Milana Lasicu je doslova neopísateľnou stratou pre slovenskú kultúru aj celú spoločnosť. Na sociálnej sieti to uviedla ministerka kultúry Natália Milanová.

„Budete nám všetkým chýbať, Maestro. Veľmi," skonštatovala ministerka kultúry. Pripomenula, že Lasica bol skutočným majstrom slova, "ktorý aj mučenie španielskou čižmou vedel podať s úsmevom".

Úprimnú sústrasť rodine a blízkym vyjadrila aj exministerka kultúry, dnes poslankyňa Ľubica Laššáková. „Slovenskú kultúru opustila jedna z jej najvýraznejších osobností. Milan Lasica spolu s Júliusom Satinským boli priekopníkmi slovenského moderného humoru. Filmy, inscenácie, divadelné a hudobné predstavenia patria ku klenotom slovenskej kultúry," doplnila na sociálnej sieti.

Reakcie slovenskej kultúrnej obce

Slovenské národné divadlo vyjadrilo nesmierny smútok nad úmrtím Milana Lasicu. Jedna z najvýznamnejších kultúrnych inštitúcií Slovenska uviedla, že odišiel noblesný, všestranný umelec, briskný glosátor a občan, pre ktorého bola kritériom pravda a spravodlivosť.

„Milan Lasica nebol členom SND, ale nebol ani bežným návštevníkom. S našou inštitúciou ho spájalo oveľa viac. V poslednom období bol členom Umeleckej rady SND a čitatelia Sme Národné sa v pravidelnej rubrike vždy poprechádzali v umelcových spomienkach okolo divadla," uviedlo na sociálnej sieti divadlo.

S mnohými umelcami SND Lasica spolupracoval a s mnohými sa priatelil. „Mnohým nám bude chýbať nielen tá virtuálna, ale aj skutočná prechádzka Milana Lasicu popri novej budove SND. Vídavali sme ho pohrúženého v myšlienkach, vážneho i s potmehúdskym úsmevom – smeroval domov z tvorivých stretnutí z kaviarničky pri Dunaji," spomína SND.

Zdroj: TASR

Ako tvrdí, Lasica vytvoril s Júliusom Satinským excelentnú a neopakovateľnú dvojicu, ktorú nezlomila ani svojvôľa totalitného režimu. "Boli symbolom slobodného glosovania, zmysluplného humoru a inteligentnej zábavy," skonštatovalo SND s tým, že Lasica odišiel tak ako veľkí dramatici – na divadelnej scéne a bude veľmi chýbať jeho stručné, ale výstižné slovo v pravý čas.

Nedeľu 18. júla označuje za čierny deň v histórii Slovenska bratislavské Divadlo Astorka Korzo '90: „A čierny deň aj pre naše divadlo. Vyslovujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym pána Lasicu. Čičikov náš, Cyrano, milý priateľ, skvelý herec, vždy sme sa s Vami smiali a teraz plačeme."

S obrovským smútkom prijal správu o úmrtí Milana Lasicu Divadelný ústav. „Nechali ste obrovskú stopu v našom divadle, nechali ste obrovskú stopu v nás. Budete nám chýbať, majstre," reaguje inštitúcia na úmrtie slovenského humoristu, dramatika, prozaika, textára, herca, režiséra, moderátora a speváka, ktorý v nedeľu 18. júla skolaboval na výročnom koncerte Bratislava Hot Serenaders, pričom sa ho už nepodarilo oživiť.

Zdroj: TASR

Keby sa diagnóza dala vybaviť po známosti, boli by sme všetci zdraví. Tento výstižný výrok zo stretnutia pri káve s Milanom Lasicom uverejnil na sociálnej sieti spisovateľ, básnik a aforista Tomáš Janovic, dlhoročný priateľ a spolupracovník zosnulého Milana Lasicu pri vytváraní a tvarovaní slovenskej satiry.

Na úmrtie herca a večného humoristu, ktorý zomrel v nedeľu 18. júla po vystúpení na doskách domovského Štúdia L+S, reaguje aj Asociácia slovenských filmových klubov : "Maestro, budete nám chýbať a zo srdca vám za všetko ďakujeme!"

Na maestra v stastuse spomína aj pisovateľ Daniel Hevier. Uviedol hneď niekoľko okamihov s majstrom humoru a satiry.

„Milan Lasica vstúpil do môjho života už ako 12-ročnému. Najprv som počúval a sledoval ich výstupy v rámci L+S v rozhlase a televízii (legendárny Bumerang), potom som ho vnímal ako spolutvorcu Infarktu v Mladej tvorbe, dostal som sa k podpultovým knižkám ich výstupov, ktoré vyšli v Tatrane," prezradil Hevier s tým, že Lasicov text Zaklínač hadov považuje dodnes za zabudnutý klenot slovenskej piesne.

Po návrate dvojice Lasica - Satinský do divadla bol Hevier aj na premiére muzikálu Plné vrecká peňazí z roku 1975. "Vzápätí som počúval celé hodiny platňu z tohto muzikálu," píše spisovateľ básnik, prozaik, dramatik, scenárista, výtvarník a autor literatúry pre deti a mládež. Dodáva, že pracovne sa stretli pri platni Marcely Laiferovej, kde obaja mali zopár textov.

„Bol vľúdny, noblesný, vtipný, povzbudil nás, podporil. Vždy mu budeme vďační," píše na sociálnej sieti scenáristka, režisérka a spisovateľka Eva Borušovičová.

Filmové pôsobenie Milana Lasicu pripomína vo svojom statuse filmový kritik Peter Konečný: Úloha vo filme Rukojemník patrí medzi jeho posledné v bohatej filmovej a televíznej kariére.

Na Milana Lasicu spomínajú aj v Česku

Zomrel muž bystrého humoru a noblesy, majster slova, reagovalo na Twitteri české ministerstvo kultúry v reakcii na nedeľňajšie úmrtie slovenského humoristu Milana Lasicu.

„Smutná správa. Zomrel Milan Lasica. Muž bystrého humoru a noblesy, majster slova. Herec, spevák, autor, textár. Úprimnú sústrasť najbližším," uviedol český rezort kultúry.

Sústrasť Lasicovej manželke Magde Vášáryovej a ich dvom dcéram vyjadrila aj česká herečka Dagmar Havlová. „Úprimnú sústrasť Magde a dcéram. Odpočívaj v pokoji, Milan. Bude mi chýbať Tvoj múdry humor a nadhľad," napísala Havlová na Instagrame.

Zdroj: Instagram/Dagmar Havlová

Zosnulého herca si pripomenula aj česká speváčka Jitka Zelenková. „Drahý Milan, navždy si Ťa budem pamätať ako galantného, vtipného, šarmantného, citlivého a nesmierne múdreho človeka... Myslím na Tvojich blízkych a prajem im veľa síl. A Tebe šťastný let a ďakujem za Tvoju stálu priazeň a dôveru, ďakujem za všetko," napísala Zelenková, ktorú cituje český spravodajský server Blesk.cz.

Lasicu si na sociálnych sieťach pripomenuli aj bývalý český poslanec Miroslav Kalousek, český veľvyslanec v Luxemburgu Vladimír Bärtl a bývalý minister kultúry ČR Antonín Staněk. „Je to strašne smutné. Ale ten koniec je nádherný... Daj mu, Pane, ľahké odpočinutie," napísal na Twitteri Kalousek.

Jeho dielo zostalo inšpiráciou pre ďalšie generácie

Šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová podotkla, že Milan Lasica zomrel tak, ako žil. „S piesňou v srdci a na doskách, ktoré znamenajú svet. Ďakujeme Milan Lasica za všetko, za to, že vďaka Vám boli naše životy veselšie a radostnejšie,“ odkázala na sociálnej sieti.

„Vyjadrujeme úprimnú sústrasť celej rodine a blízkym. Česť jeho pamiatke,“ uviedlo na sociálnej sieti hnutie Sme rodina. „Ďakujeme za všetko,“ zdôraznila strana SaS.

„Životné dielo Milana Lasicu zostane už navždy inšpiráciou pre ďalšie generácie. Vedel nás vždy potešiť svojím inteligentným humorom, nadhľadom aj satirou,“ uviedlo hnutie OĽANO.

„Je to smutná správa nielen pre kultúrnu obec, ale pre celé Slovensko. Bol to nenahraditeľný herec, spevák, televízny tvorca a komik. Spolu s Júliusom Satinským priniesli do našej spoločnosti intelektuálny a satirický pohľad na svet, čím sa navždy zapísali do dejín slovenského humoru,“ povedal predseda výboru pre kultúru Kristián Čekovský.

Podľa predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho sa Milan Lasica navždy zapísal do panteónu osobností slovenskej kultúry. „Jeho neopakovateľný humor, nadhľad a schopnosť pomenovať veci pravými slovami neboli len jedným zo symbolov slovenskej kultúry, ale aj osobným bojom za slobodu. Zbohom, pán Lasica, Slovensko Vaším náhlym odchodom utrpelo obrovskú stratu,“ zdôraznil.

Bratislavský primátor Matúš Vallo poukázal na to, že je málo ľudí, ktorí sa svojím humorom dokázali prihovoriť niekoľkým generáciám. „Ktorí aj v ťažkých časoch dokázali priniesť nádej, že raz možno bude lepšie. Ktorí obstáli na mnohých hodnotových križovatkách. Z ktorých vyžarovala ľudskosť v každej situácii. Ktorých ľudia mali radi za to, čím sú. Milan Lasica bol jedným z mála a správa o jeho smrti ma nesmierne zasiahla,“ napísal Vallo s tým, že s odchodom Milana Lasicu odchádza aj kus jeho života.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Reakcie

Dôležité udalosti