Kráľovné dezertov: Dve sestry, ktoré sú prospešné zdraviu

Ilustračná snímka.
Zdroj: pilipphoto/shutterstock.com

Lekváre z malín a černíc sú lahôdka pre malých i veľkých.

Maliny a černice. Ovocie, ktoré by sme mohli nazvať aj kráľovské. A nie je to len tým, že tohto ovocia sa neurodí tak veľa, ale pri ich spracovaní musíme s nimi narábať opatrne. Dokonca, na lekvár, či kompót ich potrebujete veľmi veľa nazbierať. V našom článku vám prinášame pár cenných rád, ako ich spracovať a jednoduché recepty.

Černice pôvodne rástli v Ázii a Severnej Amerike, ale pred stáročiami sa udomácnili aj v Strednej Európe. Obsahujú veľa vitamínu C a majú významné protizápalové účinky. Pomáhajú pri trávení i čistení krvi, regulujú hladinu cukru v nej, posilňujú cievy, znižujú hmotnosť, tlmia bolesť. Môžete ich jesť ak máte hnačku, pretože upokojujú črevné a žalúdočné sliznice. Bobule sú dobré proti kašľu, šťava je výborná proti zachrípnutiu. Stačí iba kloktať.

Zdroj: Olga Steckel/shutterstock.com

Maliny pôvodne rástli v Južnej Európe a volajú ich tiež sestrou černice. Rástli už v starovekých dobách. Existuje niekoľko farieb, od klasickej červenej, ale sú aj zlaté, fialové či čierne. Pokiaľ ide o zdravie, vďaka vitamínu A pomáhajú pri poruchách zraku. Obsahujú viac vitamínu C ako pomaranč a tak napomáhajú našej imunite. Sú nápomocné pri problémoch s obličkami a močovým mechúroch, odstraňujú zápchu a prečisťujú črevá. Je v nich tiež veľa vitamínu B7, ktorý sa tiež volá vitamín krásy. Napr. dodávajú vlasom objem a lesk, ale aj zjemňujú pleť.

Lesné maliny alebo černice sú iné, ako zo záhrad

Pokiaľ ide o ich použitie v kuchyni, šéfkuchár Vladimír Morochovič vysvetlil rozdiel medzi nimi. Podľa jeho slov malina je lepšie spracovateľná ako černica, ktorá obsahuje viac zrniek a je tvrdšia. Obe ovocia sú chúlostivé na zber a po obratí z kríkov by sme ich mal ihneď spracovať.

„Maliny sú krehké ovocie. Ak sú po obratí na vzduchu, veľmi rýchlo chytia pleseň. Keď ich napr. hneď nezmrazíte, ale prepasírujete na šťavu a hneď nespracujete, veľmi rýchlo skysnú. Oba prípady sú nebezpečné pre zdravie," konštatoval.

Mohlo by vás zaujímať: Aký je rozdiel medzi džemom, lekvárom a marmeládou?

Tieto ovocia okrem záhrad rastú aj v lese. Morochovič upozornil, že rozdiel je hlavne v chuti. „Lesné maliny alebo černice sú chuťovo iné, ako záhradné, pretože v záhradách ľudia pestujú rôzny kulitvary. Napr. tri černice zo záhrady sa vyrovnajú chuti jednej černice z lesa. A toto isté platí aj pri malinách," dodal.

Spracovanie v kuchyni

Dá sa z nich urobiť šťava, lekvár a samozrejme ich môžete zavariť ako všetky ostatné ovocie zo záhrad. Ako hovorí Morochovič, pri spracovaní černíc platí to isté ako pri malinách a ríbezliach.

Zdroj: Maksym Kaharlyk/shutterstock.com

„Ak z černíc, ako aj malín, robíte šťavy, drene, zmrzliny a sirupy, pri servírovaní koláčov, či ovocných pohárov existuje lahodná kombinácia. Na vrch dáte 100-percentný malinový destilát, coulis alebo šťavu. Kombinácia destilátu s ovocnou šťavou zvýrazní každý jeden dezert," dodal.

Marhuľový lekvár je výborný, ale taký malinový a černicový... Tie patria medzi kráľovné lekvárov. Ponúkame vám pár receptov, podľa ktoré sme našli v zaprášenej kuchárskej knihe ešte z minulého storočia.

Malinový alebo černicový lekvár

Suroviny
(rozpis na kilogram pretlačeného ovocia)
maliny alebo černice
500 g cukru

Postup

Maliny alebo černice prepasírujeme v pasírovači alebo roztlačíme rukou. Zmes potom odvážime a vypočítate si pomer cukru. Na kilogram treba počítať s 500 gramami kryštálového cukru, ktorý vmiešame do zmesi pretretého ovocia. Necháte rozpustiť.

Zdroj: pilipphoto/shutterstock.com

Lekvár varíte v malom hrnci na miernom ohni, kde dáte dve až tri naberačky suroviny. Stále miešate. Je uvarený vtedy, ak prejdete varechou do kríža po zmesi, resp. na vareche sa vám urobí nitka. Uvarený lekvár plníte do suchých pohárov, pod ktoré položíte príborový nôž. Nechať vychladnúť a potom zatvoriť.

Kompót z malín alebo černíc

Suroviny
maliny alebo černice
300 až 400 g cukru

Postup

Zrelé, nepopučené ovocie opatrne umyjeme v sitku s veľkými dierkami. Naložíme do čistých pohárov.

Maliny: Do polovice nalejeme cukrovým roztokom, pričom na liter vody dáme 250 až 300 g cukru. Vznikne tak, že cukor necháme vo vode prirodzene rozpustiť.

Černice: Do ¾ ovocie zalejeme cukrovým roztokom. Na liter vody dáme 250 g cukru.

Pri oboch sterilizujeme 10 až 15 minút v hrnci, na dno ktorého sme dali napr. novinový papier a voda, ktorá zakryje poháre do polovice. Po procese ich necháme prirodzene vychladnúť a potom odložíme.

TIP: Poháre v hrnci sa nesmú dotýkať, pretože by mohli prasknúť.

Mandľové rezy s malinami

Zdroj: Tatiana Vorona/shutterstock.com

180 g zmäknutého masla
180 g kryštálového cukru
4 vajcia
270 g mletých mandlí
125 g hladkej múky
1 ČL kypriaceho prášku
250 g malín
40 g práškového cukru

Postup

Rúru si predhrejeme na 160 stupňov. Pomocou kuchynského robota vymiešame maslo s cukrom, postupne pridáme vajcia a dobre zašľaháme. Pridáme múku, mandle, kypriaci prášok a premiešame. Formu na koláč (cca 20x30cm) vystelieme papierom a cesto rovnomerne rozotrieme. Posypeme malinami, poprášime cukrom a vložíme do rúry. Pečieme cca 70 minút, necháme vychladnúť, pocukrujeme a podávame so šľahačkou alebo zmrzlinou.

Černicová bublanina

Zdroj: MShev/shutterstock.com

Suroviny

200 g černíc
150 g mandľovej múky
100 g prírodný trstinový cukor
1 ČL prášku do pečiva
4 vajcia
stipka soli
maslo na vymastenie formy

Postup

Vajcia rozdelíme, žĺtka s cukrom vymiešame do peny. Jemne vmiešame vyšľahané bielka so soľou a na záver mandľovú múku zmiešanú s kypriacim práškom. Cesto vylejeme do maslom vymastenej okrúhlej formy s priemerom 24 centimetrov. Navrstvíme černice a upečieme pri teplote 175 stupňov asi 40 minút.

Tip na rýchly dezert

Ak k vám prišla nečakaná návšteva a nemáte nič napečené, tak z malín a černíc sa dá urobiť pena ako z ríbezlí. Postup nájdete v našom článku.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti