Polícia zadržala takáčovca Csabu Dömötöra. Je dôležitým svedkom vo viacerých NAKA prípadoch

Zadržaný Csaba Dömötör.
Zdroj: TV Markíza

Plánovaný záťah niekto už cez víkend prezradil na internete.

Krátko pred štvrtou ráno sa už v budove Úradu inšpekčnej služby svietilo. Po zverejnenom komentári na sociálnych sieťach, ktorý opisuje, ako majú zadržať vyšetrovateľov, či prokurátorov, mala byť akcia len otázkou času.

Zdroj: reprofoto TV Markíza

Okolo piatej za nami prišla aj policajná hliadka s tým, že sa máme legitimovať. Vraj ich zavolali, lebo sa tam pohybujú osoby v podozrivých autách. Pýtali sa nás, čo tam robíme.

Potom vyšla z budovy inšpekcie najskôr prvá skupina policajtov, rozdelili sa do áut, následne odišli ďalší. Krátko po desiatej prišlo policajné auto. V putách skončil Csaba Dömötör, člen zločineckej skupiny takáčovcov. Svedčí v známej kauze Božie Mlyny, v rámci ktorej zadržali a obvinili aj bývalého špeciálneho prokurátora či Ľudovíta Makóa.

Dömötör bol členom čierneho výjazdu gangu, ktorí vybavoval veci aj hrubým násilím. Zároveň robil šoféra inému známemu takáčovcovi a svedkovi v jednej osobe Matejovi Zemanovi. Ten už v procese s Kováčika vypovedal na súde.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

Zdroj: reprofoto TV Markíza

A tým orgánom, ktorý podozrenia začal riešiť, je inšpekcia. Už niekoľko týždňov sa objavujú šumy o tom, koho, kedy a prečo chcú zatýkať. Vrcholom bol záver minulého týždňa, keď sa vyrojili informácie o chystanej akcii Úradu inšpekčnej služby a všetko zaklincoval status na Facebooku, ktorý hovoril o tohtotýždňovej razii a zadržaní vyšetrovateľov, prokurátorov špeciálnej prokuratúry a svedkov z káuz Očistec, Judáš, či Mýtnik, a to pod taktovkou Úradu inšpekcie, politickej opozície a Generálnej prokuratúry.

„Na konšpiračné a špekulatívne informácie šírené vo virtuálnom priestore, ktoré sú vecnými a právnymi nezmyslami, Generálna prokuratúra Slovenskej republiky reagovať nebude a dôrazne odmieta zaťahovanie prokuratúry Slovenskej republiky do politických, mediálnych, či iných hier," reagoval hovorca Dalibor Skladan.

Kovařík: Je dôležité preveriť informácie SIS

Na druhej strane je ale neodškriepiteľné, že sa medzi inšpekciou, NAKA a špeciálnou prokuratúrou niečo deje a nehovorí to žiadny anonym, ale vrcholní predstavitelia týchto inštitúcií, napríklad policajný prezident vraví, že je dôležité preveriť informácie SIS.

„Chcem však upozorniť na fakt, že situácia sa začína vyhrocovať a naberať nebezpečný smer. Niekto sa snaží cez média zastrašovať vyšetrovateľov NAKA a vyvolať v nich neistotu. Takýmto štýlom sa pravdy nikdy nedopátrame," reagoval policajný prezident Peter Kovařík.

Kroky inšpekcie sleduje aj špeciálny prokurátor. Hovorí, že aj napriek všetkému jeho ľudia na prípadoch stále pracujú.  „Pokiaľ by dielom anti tímu na inšpekčnej službe malo byť zastrašiť vyšetrovateľov, prokurátorov, aby nepokračovali ďalej v stíhaniach, ktoré smerujú čoraz vyššie, to by som považoval za ohrozenie najdôležitejšieho princípu právneho štátu a to je rovnosť pred zákonom," myslí si špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Do tohto stavu vstúpil aj minister vnútra Roman Mikulec. Ten nespochybňuje úkony, ktoré inšpekcia robí. Jej vedenie už ale vo vnútri úradu spustilo kontrolné procesy.

„Tieto je samozrejme nevyhnutné neodkladne vykonať z toho dôvodu, že činnosť tímu Úradu inšpekčnej služby je mediálne, ako aj rôznymi inými spôsobmi spochybňovaná, čo je v tak závažnej a spoločensky sledovanej veci neprípustné," poskytla TV Markíza stanovisko hovorkyňa ministerstva Barbara Túrosová.

Po kontrole na inšpekcii by sme podľa ministerstva mali vedieť, či sú pochybnosti iba konšpiráciou a všetko je v poriadku, alebo sa naozaj niečo deje, čo bude potrebovať urýchlenú nápravu.

Situáciu sledoval reportér Michal Hečko.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Maroš žilinka

Dôležité udalosti