Lengvarský o návšteve pápeža: Na stretnutí sa budú môcť zúčastniť len plne zaočkovaní

Vladimír Lengvarský.
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

Pôjde o účasť vysoko nad rámec platných opatrení.

Minister zdravotvnícva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) sa so zástupcami Konferencie biskupov Slovenska (KBS) dohodol, že na programe počas návštevy pápeža Františka na Slovensku bude platiť výnimka z platných opatrení.

Aktuálne je povolená účasť na hromadných podujatiach maximálne 1 000 ľudí. Pri návšteve Svätého Otca v polovici septembra sa ale bude môcť stretnúť aj viac osôb, no pod podmienkou, že budú plne zaočkované proti ochoreniu COVID-19.

„Naším spoločným cieľom je vytvoriť podmienky na to, aby si Svätý otec zo Slovenska odniesol pekné spomienky, aby sme spoločne vytvorili podmienky pre jeho sprievod, ale aj veriacich, ktorí budú chcieť prežiť hlboký duchovný zážitok, a zároveň, aby sme umožnili čo najväčšiemu počtu ľudí - veriacich a iných, zúčastniť sa na verejných svätých omšiach,“ povedal Lengvarský.

Poznamenal, že sa tak dohodli s predsedom KBS Stanislavom Zvolenským, že pôjde o účasť vysoko nad rámec platných opatrení.

Podľa Zvolenského toto rozhodnutie vnímajú v duchu ich požiadavky, aby sa na stretnutiach s pápežom mohlo zúčastniť čo najviac ľudí.

„Bolo nám komunikované, že z bezpečnostného hľadiska a z hľadiska technických možností je toto jediný reálny spôsob, ako počet účastníkov radikálne neobmedzovať,“ uviedol bratislavský arcibiskup. Tvrdí, že je pre nich dôležité, že sa rozhodlo a vie sa, na čom sú, aby mohli pokračovať v ďalších prípravách návštevy pápeža. Prosí všetkých, aby informáciu zobrali v dobrom a veriacich prosia o modlitby.

Čaputová aj Heger tento krok vítajú

Prezidentka Zuzana Čaputová považuje argumenty k návšteve pápeža Františka za logické. Uviedol to riaditeľ komunikačného odboru Kancelárie prezidenta SR Jozef Matej.

„Je to spôsob, akým sa aj v zhoršenej pandemickej situácii bude môcť na bohoslužbách s pápežom zúčastniť čo najväčší počet ľudí. Nie je to populárne, ale je to jediné rozumné riešenie, ktoré môže dať ľuďom istotu stretnutia s pápežom Františkom počas jeho cesty naSlovensko,“ myslí si hlava štátu.

S návrhom umožniť stretnutie s pápežom Františkom iba plne zaočkovaným osobám súhlasí aj predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO), informovala hovorkyňa premiéra Ľubica Janíková.

„Je to jediné možné riešenie, ako predísť nekontrolovateľnému šíreniu vírusu a zároveň umožniť občanom Slovenska zúčastniť sa na takomto mimoriadnom hromadnom podujatí. Toto opatrenie dostalo plnú podporu aj na koaličnej rade,“ povedal premiér.

Pápež prijal pozvanie, ktoré mu adresovali všetci naši biskupi v mene celej katolíckej cirkvi na Slovensku, prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj slovenská vláda. Od poslednej pápežskej návštevy na Slovensku ubehlo 18 rokov. Vtedajší spoločenskí lídri vítali pápeža Jána Pavla II. Pápež František by mal navštíviť Slovensko v dňoch 12. až 15. septembra.

Prečítajte si tiež:

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cirkev

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.