ESĽP dal za pravdu majiteľovi bytu, kde sa stretávali ľudia z Gorily

Odpočúvanie tajnej služby.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Expolicajt zažaloval štát.

Európsky súd pre ľudské práva v utorok (20. 7.) ozhodol v prospech slovenského expolicajta Zoltána Vargu, ktorý žaloval štát ohľadne odpočúvania Slovenskou informačnou službou v jeho bratislavskom byte v rámci operácie Gorila.

Vargovi súd prisúdil odškodné vo výške 9 750 eur a súdne trovy vo výške 5 561,75 eur.
Súd v Štrasburgu u Vargu skonštatoval porušenie práva na súkromie zo strany štátu v súvislosti odpočúvaním, ktoré pre SIS odobril krajský súd v Bratislave. Toto rozhodnutie však neskôr zrušil Ústavný súd ako nezákonné a protiústavné.

Ako pripomína ESĽP, časť obsahu získaného z odpočúvania v rokoch 2005 - 2006 sa neskôr objavila anonymne na internete. Okrem toho je podľa súdu možné, že materiály z odpočúvania týkajúce sa Vargu má stále tajná služba, čo však nie je možné vzhľadom na povahu týchto tajných informácií zistiť.

„Žalobca podnikol viaceré kroky na domácej úrovni vrátane preverovania skutočností a získavania ďalších informácií, podania sťažnosti proti vykonávaniu súdnych príkazov (na odpočúvanie) a žiadosti o zničenie materiálov z operácie, avšak iba s čiastočným úspechom," uviedol ESĽP.

Navyše podľa ESĽP krajskí sudcovia, ktorí príkazy na odpočúvanie vydali, nevykonávali nad jeho priebehom dohľad. SIS nepredložila súdu výstupy z vykonávania príkazov alebo záznamy o zničení nahrávok, skonštatoval ESĽP. Prístup krajského súdu označil za "pasívny".

Krajský súd napokon uznal, že príkazy na odpočúvanie, ktoré v tejto súvislosti vydal, porušili práva sťažovateľa. Toto rozhodnutie však prišlo iba na základe toho, že Ústavný súd príkazy zrušil - a nie na základe dôkladného preskúmania konania SIS, píše sa v rozsudku ESĽP. Navyše rozhodnutie krajského súdu prišlo až po takmer desaťročí aktívnych krokov zo strany sťažovateľa.

„SIS mala prakticky neobmedzené možnosti vo výkone moci bez opatrení, ktoré by (sťažovateľa) chránili voči arbitrárnym zásahom tak, ako to vyžadujú princípy právneho štátu," píše sa v rozsudku ESĽP.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gorila

Dôležité udalosti