Domáce

Viete, čo je na obrázku? Šialenstvo v priamom prenose

japan_edited-1.jpg

Celý svet sa tvári, že existuje východisko, ktoré nebude bolieť. Zdravý rozum navráva opak.

Krajinou, kde sa dejú z pohľadu zdravého rozumu nenormálne veci, je rozhodne Japonsko. Na jednej strane sa zúfalo snaží prostredníctvom nových dlhov zvýšiť HDP, na strane druhej chce vyššími daňami spomaliť zadlžovanie a to sa prejavilo prudkým pádom HDP. Aby toho nebolo málo, Japonsko sa tvári, že vie čo robí a zvyšok sveta sa bez väčších protestov prizerá.

Japonsko pritom nie je Argentína, Ukrajina a dokonca ani Rusko. Japonská ekonomika je totiž tretia najväčšia na svete - HDP presahuje ročne päť biliónov dolárov, kým napríklad Nemecké HDP dosahuje tri bilióny a Ruské asi dva bilióny dolárov. Ak by Tokio vyhlásilo bankrot, zasiahol by celú planétu.

V druhom štvrťroku pritom japonské HDP padlo po zvýšení daní medziročne o 6,8 percenta a medzikvartálne o 1,7 percenta. Spotrebiteľské výdavky, ktoré sa podieľajú 60 % na HDP Japonska, klesli o 5 percent.

Verejný dlh krajiny medzičasom vystúpil nad 240 percent HDP (na Slovensku pod 60 percent HDP) a je tak jednoznačne najzadlženejší vyspelý štát sveta. Tokio dlh kryje neustálym "tlačením" peňazí, ale skeptici predpovedajú, že raz narazí. "... v histórii doteraz nepoznaný peňažný experiment, skončí katastrofou," napísal analytik David Levenstein.

*na snímke je znázornený rast dlhu Japonska (žltou), Spojených štátov (modrou) a Veľkej Británie (fialovou)


 

TOKIO/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.