Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoCelý svet sa tvári, že existuje východisko, ktoré nebude bolieť. Zdravý rozum navráva opak.
Krajinou, kde sa dejú z pohľadu zdravého rozumu nenormálne veci, je rozhodne Japonsko. Na jednej strane sa zúfalo snaží prostredníctvom nových dlhov zvýšiť HDP, na strane druhej chce vyššími daňami spomaliť zadlžovanie a to sa prejavilo prudkým pádom HDP. Aby toho nebolo málo, Japonsko sa tvári, že vie čo robí a zvyšok sveta sa bez väčších protestov prizerá.
Japonsko pritom nie je Argentína, Ukrajina a dokonca ani Rusko. Japonská ekonomika je totiž tretia najväčšia na svete - HDP presahuje ročne päť biliónov dolárov, kým napríklad Nemecké HDP dosahuje tri bilióny a Ruské asi dva bilióny dolárov. Ak by Tokio vyhlásilo bankrot, zasiahol by celú planétu.
V druhom štvrťroku pritom japonské HDP padlo po zvýšení daní medziročne o 6,8 percenta a medzikvartálne o 1,7 percenta. Spotrebiteľské výdavky, ktoré sa podieľajú 60 % na HDP
Japonska, klesli o 5 percent.
Verejný dlh krajiny medzičasom vystúpil nad 240 percent HDP (na Slovensku pod 60 percent HDP) a je tak jednoznačne najzadlženejší vyspelý štát sveta. Tokio dlh kryje neustálym "tlačením" peňazí, ale skeptici predpovedajú, že raz narazí. "... v histórii doteraz nepoznaný peňažný experiment, skončí katastrofou," napísal analytik David Levenstein.
*na snímke je znázornený rast dlhu Japonska (žltou), Spojených štátov (modrou) a Veľkej Británie (fialovou)