Chudoba, stredná trieda alebo elita? Táto európska kalkulačka platov vám ukáže, kam patríte

Upchatá cesta na Skalku.
Zdroj: Nopphon_1987/shutterstock.com

Môžete taktiež zistiť, kam by ste so svojím príjmom patrili v bohatších krajinách.

Európa má svoju kalkulačku platov. Horných 10-tisíc? Či smutný podpriemer? Každá domácnosť sa na internete jednoducho dozvie, kde v rebríčku sa nachádza. Kalkulačka zároveň potvrdila stále trvajúce priepastné rozdiely medzi západom a východom únie.

Stačí si sadnúť k počítaču, na stránke Eurostatu vybrať krajinu, v ktorej žijeme. Zadať spoločný čistý príjem domácnosti a nakoniec určiť počet jej dospelých členov a počet detí. Pri 1900-eurovom čistom príjme sa napríklad mladá rodina s jedným dieťaťom radí k 20 percentám najlepšie zarábajúcich v krajine. V Bratislave štandard, inde vysoko nad ním, svedčia o tom údaje o priemerných zárobkoch jednotlivcov. TU nájdete európsku kalkulačku platov.

„Naprieč Slovenskom evidujeme, čo sa platov týka, pomerne výrazné regionálne rozdiely. Samozrejme, najvyššie rozdiely sú v Bratislave a okolí, kde sa priemerná mzda pohybuje až na úrovni nad 1400 eur. A v porovnaní s celoslovenským priemerom je vyššia zhruba o 27 percent. Nad úrovňou 1000 eur sa pohybujú ešte aj mzdy v Trenčianskom, Trnavskom a taktiež v Košickom kraji. No a najnižšie mzdy sú v prešovskom regióne, kde je to iba na úrovni 866 eur a oproti celoslovenskému priemeru je táto mzda nižšia zhruba o 23 percent,“ vysvetlila analytička 365Bank Janka Glasová.

Nedá sa však povedať, že by sa lepšie príjmy v rovnakej miere premietali aj do rovnako vyššej životnej úrovne.

„Práve vyššie platy s nízkou mierou nezamestnanosti dávajú predpoklad pre pomerne vyššiu kúpnu silu obyvateľov. Potrebné je však povedať, že kým napríklad Bratislavčania zaplatia za bežné tovary porovnateľne alebo o niečo viac ako v iných regiónoch Slovenska, tak za bývanie už platia podstatne viac,“ ozrejmila analytička Wood & Co Eva Sadovská.

A aj za mnohé služby. Kaderník, posilňovňa, taxík či jedlo v reštaurácii. Toto všetko je tým drahšie, čím viac ľudia v regióne zarobia. Tak je to aj v iných krajinách. Za väčšinou tých európskych však v príjmoch stále zaostávame. Rodinný príjem, ktorý u nás stačí na horných 20 percent, by nás v susednom Rakúsku stiahol medzi dolných 10 percent.

Viac sa dozviete z reportáže Tomáša Veleckého.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Platy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.