Chce ministerstvo uškodiť kúpalisku Podhájska? Zistili sme nové skutočnosti v prípade

Chce ministerstvo uškodiť kúpalisku Podhájska?
Zdroj: TV Markíza

Podľa odborníkov nie je všetko tak, ako to bolo odprezentované.

Termálne kúpalisko v Podhájskej je síce otvorené, no bazény stále nemôžu napustiť termálnou vodou. Proti viacerým vážnym obvineniam bojujú, ako môžu, no to posledné im pokazilo povesť najviac. Voda je podľa ministerstva životného prostredia nadmieru rádioaktívna a údajne aj škodlivá. Je to však naozaj tak?

Kým krachujúci živnostníci pre nedostatok turistov cez víkend protestovali pred kúpaliskom v Podhájskej, ministerstvo životného prostredia zverejnilo, že situácia je ešte závažnejšia. Termálna voda bola vraj rádioaktívna v takom rozsahu, že mohla poškodzovať zdravie návštevníkov.

O tom, že majú údajne zvýšené hodnoty rádioaktívnych prvkov vo vode, sa starosta dozvedel z médií. Z ministerstva životného prostredia ho do utorka nikto nekontaktoval.

Správa vyvolala medzi ľuďmi pozornosť. Podľa Viktora Goliáša z Karlovej Univerzity v Prahe vykazujú všetky podzemné vody určitú mieru rádioaktivity. Niekde je to viac, inde menej.

„Z hľadiska minerálnych vôd, ku ktorým Podhájska určite patrí, tak je rádioaktivita vnímaná ako pozitívna zložka, ktorá pôsobí bio pozitívne a liečivo. Panika je určite zbytočná,“ vysvetľuje Viktor Goliáš z Ústavu geochémie, mineralógie a nerastných zdrojov z Karlovej univerzity v Prahe.

Prekvapili nás aj informácie, ktoré nám oznámil úrad verejného zdravotníctva. Doplnili aj to, čo ministerstva o zabudlo.

„Dovoľujeme si uviesť, že v spojitosti s geotermálnou vodou sa informovalo o rádiologických ukazovateľoch, ktoré sú definované pre pitnú vodu, prírodnú minerálnu vodu alebo pramenitú vodu určenú na ľudskú spotrebu. Taktiež by sme chceli upokojiť verejnosť a uviesť, že ani v prípade pobytu ľudí v termálnom kúpalisku a náhodného požitia termálnej vody z kúpaliska z uvedeného vrtu, sa nepredpokladá ohrozenie ich zdravia,“ povedala Daša Račková, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva.

Viac sa o situácii v Podhajskej dozviete v nasledujúcej reportáži Mareka Šilhavíka.


Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

PODHÁJSKA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Podhájska

Dôležité udalosti