Koalícia rokuje o skrátení moratória na prieskumy na 48 hodín. Sme rodina ešte chce diskutovať

1_PARA_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Minister Krajniak pripustil, že v hre je aj úplné zrušenie moratória.

Vláda rokuje o návrhu skrátiť moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky pred voľbami. V súčasnosti platí zákaz zverejňovať prieskumy preferencií 14 dní pred voľbami. Koalícia má na stole návrh skrátiť toto obdobie na 48 hodín pred voľbami.

Premiér Eduard Heger vyjadril tejto myšlienke podporu. Poukázal na to, že predĺžiť moratórium chceli politici, ktorí sú dnes v opozícii. „Nikdy sme neboli za predlžovanie moratória,“ dodal Heger.

Minister práce Milan Krajniak je však opatrný. Vyhlásil, že aj strana Sme rodina je za zmenu súčasného stavu, ale s partnermi chcú ešte o finálnom návrhu diskutovať.

„Ja si myslím, že tento bod bude potrebovať rokovanie. Nepovažujeme za nutné, aby moratórium bolo také ako doteraz, ale o tom, či to má byť na 48 hodín, alebo ho úplne zrušiť, ešte musíme rokovať. Chceli by sme sa o tom ešte s partnermi baviť, že ako to nastaviť,“ dodal Krajniak.

Bývalá vláda chcela moratórium predĺžiť na 50 dní

Bývalá vláda sa pokúsila ešte na konci svojho volebného obdobia moratórium na prieskumy predĺžiť zo 14 na 50 dní. Vtedajší predseda parlamentu Andrej Danko tvrdil, že politické strany si prieskumy kupujú a nie sú dôveryhodné.

Zákon zastavila prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá podala podnet na Ústavný súd a požiadala o pozastavenie jeho účinnosti. O niekoľko mesiacov neskôr Ústavný súd dal prezidentke za pravdu a konštatoval, že predĺženie moratória je protiústavné a je v rozpore s Dohovorom o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Moratórium

Dôležité udalosti