B. Kollár zvolal schôdzu na odvolávanie Mikulca hneď po skončení aktuálnej

Boris Kollár.
Zdroj: Národná rada SR

Schôdzu inicioval Smer-SD, pridali sa k nemu aj niekoľkí nezaradení poslanci.

Podpredseda Národnej rady SR Milan Laurenčík (SaS) ukončil prvý rokovací deň mimoriadnej schôdze parlamentu. Poslanci budú pokračovať v rokovaní v sobotu (24. 7.) ráno od 9.00 h.

Čaká ich ešte ďalšia diskusia k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Do diskusie je prihlásených ešte niekoľko zákonodarcov písomne, následne bude možnosť prihlásiť sa ústne. Na programe majú aj pár ďalších bodov.

Po skončení aktuálnej 35. schôdze NRSR by sa malo začať ďalšie mimoriadne rokovanie. Opozičnému pokusu o odvolanie by mal na čeliť minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Odvolávanie Mikulca

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) môže čeliť odvolávaniu z funkcie už cez víkend. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolal schôdzu k jeho odvolávaniu, začať sa má hneď po skončení aktuálnej mimoriadnej schôdze Národnej rady (NR) SR. Schôdzu inicioval Smer-SD, pridali sa k nemu aj niekoľkí nezaradení poslanci.

Kollár pôvodne avizoval, že schôdza o vyslovení nedôvery Mikulcovi by sa mohla konať v stredu (28. 7.) alebo vo štvrtok (29. 7.).

Opozičný Smer-SD pri odvolávaní Mikulca okrem iného kritizuje aktuálne rozhodnutie pozastaviť činnosť vyšetrovateľke Diane Santusovej, vedúcej tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS), ktorý vyšetruje podozrenia zo zneužívania právomocí príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Mikulcovi opozícia naďalej vyčíta aj situáciu v bezpečnostných zložkách a podozrenia z manipulovania vyšetrovaní. Poslanec Peter Pellegrini (nezaradený) a líder mimoparlamentného Hlasu-SD označil Mikulca zodpovedného za situáciu v polícii. Tá podľa jeho slov už nie je schopná zvládnuť ani malý piatkový protest nespokojných občanov pred NR SR.

Mikulec sa opozičného pokusu o jeho odvolanie z funkcie neobáva. Hovorí o legitímnom práve opozície


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti