V Národnom parku Veľká Fatra riešia záhadu. Niekto úmyselne prikrmuje medvede

Fotopasca odhalila nelegálne prikrmovanie.
Fotopasca odhalila nelegálne prikrmovanie. Zdroj: TV Markíza

Od nelegálneho krmoviska je už len krok k tomu, aby medvede začali navštevovať ľudské obydlia.

Vyhodené kopy ovocia i zeleniny a pri nich medvede. Toto našli ochranári v Národnom parku Veľká Fatra. Od nelegálneho krmoviska je podľa nich už len krok k tomu, aby medvede zasahovali do ľudských obydlí. Teraz hľadajú, kto za skládku potravín môže.

Jaroslav Slašťan je šéfom zásahového tímu pre medveďa hnedého. Fotopasce im ukázali, že sa sem chodia hostiť viaceré lesné šelmy.

„Toto je presne prvý krok k vytváraniu synantropných medveďov. Oni túto potravu ochutnajú, zvyknú si na ňu a neskôr ju budú vyhľadávať v intravilánoch obcí v smetných nádobách,“ hovorí.

Z vytvorenia krmoviska otvorene obviňujú mestské lesy v Banskej Bystrici. Tí sa ale bránia, o ničom takom vraj nevedia. Ich šéf Blažej Možucha nám povedal, že už dávno vydal prísny zákaz prikrmovať zver v lesoch i poľovníkom.

Podľa ochranárov niekto kopu ovocia a zeleniny vysypal do lesa úmyselne s cieľom navnadiť zvieratá. To je ale podľa nich porušenie zákona o prírode, ale i nariadenia hlavného hygienika, ktoré toto zakazuje - práve pre šíriaci sa africky mor.

Viac v reportáži Martiny Kašiarovej

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti