Domáce

Vo štvrtok si nezabudnite dáždniky, niektorých bude poriadne bolieť hlava

shutterstock_154210991.jpg
Ilustračná snímka Zdroj: shuterstock.com

Čaká nás aj nepríjemný vietor s rýchlosťou až 80 km/h, na horách hrozí víchrica.

Oblaky, dážď, prehánky, búrky a slnka... v podstate na to, že je leto - tak dosť málo. Takto nejako sa zatiaľ vyvíja leto v našich zemepisných šírkach.

Družica

Počasie v strednej Európe dnes ovplyvňovala a stále aj ovplyvňuje tlaková níž so stredom nad Severným morom. S ňou je spojený tento výrazný pás oblačnosti zvlneného studeného frontu, ktorý ovplyvňoval počasie aj u nás - konkrétne jeho teplá časť, teda teplý front.

Ten za sebou pritiahol od juhu o niečo teplejší vzduch, ktorý sme pocítili najmä na východe. V noci a zajtra nás čaká ďalší frontálny systém, ktorý je momentálne v Alpskej oblasti a za ním sa začne rozširovať do našej oblasti výbežok tlakovej výše od západu .

Zrážky

Pokračovať bude teda nestabilné a vlhké počasie, na ktoré určite hromžia najmä dovolenkári na Slovensku. Zajtra si dáždniky určite vezmite so sebou, pretože bude pršať alebo sa vyskytnú prehánky, ojedinele aj búrky, lokálne môžu byť aj výdatnejšie.

Teploty

Spomínaný frontálny systém výrazne oddeľuje teplý vzduch v krajinách na východ od neho, od chladného vzduchu, ktorý je na západ od neho.

Poriadne horúco je stále napríklad v Turecku, Grécku, naopak chladno je nad západnou Európou. Napríklad v Paríži dnes napoludnie namerali iba 16 stupňov a tomu sa leto naozaj povedať nedá.

V strednej Európe sme ako na hojdačke, jeden deň horúco, druhý zase chladno. Zajtra budeme v teplotnom pásme 20 - 25 stupňov pričom na severe môže byť aj chladnejšie, na juhovýchode bude najteplejšie.

Vietor

Čo sa týka zmeny počasia na zajtra tak upozorniť vás chceme najmä na vietor, ktorý začal poriadne fúkať nielen teraz vo večerných hodinách, ale bude fúkať aj v noci, a tiež aj zajtra cez deň, najmä dopoludnia, až neskôr začne slabnúť. Jeho rýchlosť má dosiahnuť v nárazoch okolo 55 - 80 km/hod, na horách dokonca aj silnejšie, čiže rýchlosťou víchrice, čo je okolo 90 km/hod.


Na Slovensku sme sa aj dnes zobúdzali do oblačného až zamračeného rána. Na mnohých miestach pršalo, alebo mrholilo a tiež sa vyskytli lokálne hmly. Cez deň prevládalo najmä na západnom a strednom Slovensku oblačné až zamračené počasie s prehánkami, alebo dažďom, len na východe spoza oblakov vykuklo aj slnko.

A práve preto tu bolo aj najteplejšie. Napríklad v Trebišove vystúpila teplota až na 28, ale aj na západe, keď sa oblačnosť zmenšila, bolo hneď teplejšie a napr. v Nitre namerali 25 stupňov.

Doprava

V počasí bude dominovať v najbližších hodinách najmä silný nárazový vietor, ktorý bude mať v horských oblastiach až silu víchrice. Preto pevne držte svoje volanty v rukách a jazdite nanajvýš opatrne.

Noc

V noci bude prevažne veľká oblačnosť na viacerých miestach s dažďom, prehánkami, lokálne aj s búrkou. Do rána sa vzduch ochladí na 19 až 14, na severe do 11 stupňov. Ako som už spomínala bude veterno, tak si poriadne pozatvárajte okná.

Zajtra výrazne zlepšenie počasia neočakávame, naopak, ku zrážkam a zamračenej oblohe sa pridá ešte aj spomínaný nepríjemný vietor.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska sa asi slnečných lúčov nedočkáme. Počasie má byť totiž skôr zamračené s dažďom, prehánkami, ak sa vyskytne búrka, tak iba ojedinele. Určite sa zíde aj nejaká ľahšia bunda. Teplota sa vyšplhá iba na 18 až 24 stupňov.

Stredné Slovensko

Podobné počasie čaká zajtra aj stredné Slovensko. To znamená, že bude prevládať veľká oblačnosť, miestami s dažďom, prehánkami a nie sú vylúčené ani ojedinelé búrky. Na severe vystúpi teplota iba na 16 až 18, na juhu sa oteplí do 26 stupňov.

Východné Slovensko

Na východe Slovenska bude tiež zväčša veľká oblačnosť s dažďom, prehánkami alebo lokálnymi búrkami. Malo by tu byť najteplejšie a to od 17 na severe do 28 stupňov na juhu.

Hory

Keďže bude cez naše územie postupovať ďalší zvlnený studený front, tak aj na horách bude pršať, a to v podobe prehánok a lebo ojedinelých búrok. Čo je však horšie, tak sa rozfúka silný vetrisko, preto buďte opatrní, ak sa predsa len vyberiete na túru. V nadmorskej výške 1500 m bude okolo 14 až 15 stupňov.

Biopredpoveď

Ešte aj v piatok bude v ovzduší vlhkosti dostatok, preto treba aj naďalej rátať na horách so zrážkami. Počasie dáva meteosenzitívnym ľuďom v posledných dňoch poriadne zabrať.

Takže ak vás bolí hlava, chce sa vám spať alebo ste nervóznejší, tak sa máte aspoň na čo vyhovoriť. Zajtra je pre nás pripravená biopredpoveď č. 3, teda mierna záťaž.

Predpoveď do pondelka

V ďalších dňoch sa bude oblačnosť síce zmenšovať, ale teploty pôjdu smerom nadol. Oteplenie sa očakáva až v budúcom týždni.

V piatok pocítime vplyv výbežku tlakovej výše od západu a preto bude prevažne polooblačno, miestami ešte s prehánkami a to najmä v horských oblastiach. Teplota vystúpi na 19 až 25 stupňov.

Cez víkend nás čaká tiež zväčša premenlivá oblačnosť s prehánkami. Teplota sa bude pohybovať v intervale od 17 na severe do 24 na juhu.

No a v pondelok sa o niečo oteplí a to na 19 až 26 stupňov a počasie bude zväčša slnečné, prípadne iba s malou oblačnosťou. Otepľovanie má pokračovať aj v utorok.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.