Veľký výsluch takáčovca Csabu Dömötöra so zranenou tvárou

Csaba Dömötör.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Len týždeň od zadržania je všetko inak. Takáčovec je vylúčený na samostatné konanie.

Takáčovec Csaba Dömötör má na krku závažné obvinenie. Špecializovaný tím z inšpekcie ho stíha pre krivé svedectvo v prípade, ktorý vyšetruje NAKA.

Muž mal klamať pri výsluchu o tom, že videl svojho kamaráta Mateja Zemana dávať úplatok Ľudovítovi Makóovi a už nebohému Františkovi Böhmovi. Peniaze mali byť za to, aby sa Zemanovi nevenovala polícia, lebo robil veľké transakcie v súvislosti s developerským projektom na Drotárskej ulici v Bratislave.

Keď Dömötöra inšpekcia zadržala, priznal sa, že v tomto prípade krivo vypovedal. Aj napriek tomu pre neho žiadali väzbu a sudkyňa Okresného súdu Bratislava III. ho do nej aj poslala.

Zvrat v postavení kajúcnika

Týždeň od zadržania je všetko inak. Csaba Dömötör je už vylúčený na samostatné konanie. Televízii Markíza to potvrdil aj šéf Krajskej prokuratúry v Bratislave Rastislav Remeta.

Dömötör bol pritom pôvodne stíhaní spolu s Matejom Zemanom a Petrom Petrovom (prezývaným Tiger), ktorých sa inšpekcii zadržať nepodarilo. Znamená to, že už voči nim vypovedá v postavení svedka. Stalo sa tak aj v utorok (27.7.) v popoludňajších hodinách.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Na inšpekcii Dömötör vypovedal, že ho na to, čo má na NAKA povedať, nahovoril práve Peter Petrov, prezývaný Tiger. Mal mu uviesť, že takto pomôže kamarátovi Zemanovi, ktorý je vo väzbe a že nech myslí na svoje dieťa. Petrov mu mal ďalej dohodnúť aj termín výsluchu v budove policajného prezídia.

Len pripomeňme, že Dömötör nám už v čase, keď ho sudkyňa vzala do väzby, povedal, že ho policajti neinštruovali, ale že to bol niekto iný a že sa to dozvieme.

Na otázku jedného z advokátov, prečo sa rozhodol spolupracovať s vyšetrovateľmi z inšpekcie, odpovedal, že "chce za všetkým urobiť hrubú čiaru a žiť normálny a usporiadaný život."

Matej Zeman aj Peter Petrov už voči obvineniu podali sťažnosť.

Úraz počas zadržiavania

Takáčovca Csabu Dömötöra sme zatiaľ videli len s prehodenou mikinou cez hlavu. Podľa informácií TV Markíza má na tvári zranenie. Na otázku advokáta, ktorý sa ho počas výsluchu pýtal na to, čo sa stalo, reagoval, že to má po zásahu kukláčov, ktorí ho zadržiavali. 

"Zranenia mám zo zadržania, keď som si ľahal na zem, ľahol som si na obrubník, keď mi dali dozadu ruku, tak...nie, nebolo na mne páchané žiadne fyzické násilie...naskákali na mňa policajti zakuklení, trvalo to asi 10 sekúnd, potom ma spútali...," uviedol na výsluchu. V tejto súvislosti ho vzali aj k lekárovi.

Vyšetrovanie inšpekčného tímu

Tím z inšpekcie vyšetruje údajnú manipuláciu so svedeckými výpovedami vo veľkých kauzách NAKA. Podozriví sú aj policajti z elitného útvaru. Niektorí z nich sa menovite spomínajú aj v uznesení o vznesení obvinenia trom kajúcnikom.

Šéf tímu Očistec z NAKA, Ľubomír Daňko, si svojich zastal. Už sa niekoľkokrát vyjadril, že oni konanali vždy v súlade so zákonom. Doteraz ich nikto z inšpekcie k veci nevypočul, hoci sa výsluchu už viackrát dožadovali.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Riaditeľ Úradu inšpekčnej služby dočasne odstavil vedúcu špecializovaného tímu Dianu Santusovú, lebo podľa neho existujú pochybnosti o tom, či pri vyšetrovaní postupovala v súlade so zákonom. Dnes mala ísť, podľa informácií TV Markíza, v tejto súvislosti na detektor lži. Či ním prešla, zatiaľ známe nie je.

Stiahnutie Santusovej prišlo po tom, čo nasadila na zadržiavaciu akciu zásahový tím z Úradu hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec. Počas razie ich ale zastavil policajný prezident.

Podľa Petra Kovaříka totiž vyšetrovateľka nemala podpis oprávnenej osoby. Krajský prokurátor v Bratislave, Rastislav Remeta, sa vyjadril, že všetko potrebné Santusová mala a ani dozorový prokurátor nevidel žiadne protiprávnosti v jej konaní.

No a opozícia žiada aj pre tieto spory hlavu ministra vnútra Romana Mikulca. Ten tvrdí, že do rozhodnutia šéfa inšpekcie nezasahoval a je svojim koaličným partnerom ochotný všetko vysvetliť na mimoriadnej koaličnej rade. Tú zvoláva Boris Kollár. Jeho poslanci majú totiž o Mikulcovi pochybnosti.

BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obvinenie

Dôležité udalosti