Zamestnanci domovov sociálnych služieb dostanú za obetavú prácu počas pandémie odmeny

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Problémom je, že riaditelia musia najprv peniaze nájsť vo svojich rozpočtoch.

Pracovníci domovov sociálnych služieb sa dočkali. Ministerstvo práce sa ich rozhodlo odmeniť za ich pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie. Problém však je, že riaditelia zariadení budú musieť najskôr peniaze nájsť vo svojich rozpočtoch.

Druhá vlna pandémie preverila silu i psychickú odolnosť pracovníkov v sociálnych zariadeniach. Takmer 300 z domovov sa dostalo do karantény, a tak zamestnanci žili dlhé týždne spolu s klientmi vo dne i v noci.

„Neboli na to pripravení, spali na matracoch,“ povedala štátna tajomníčka rezortu práce Soňa Gaborčáková.

Platy personálu v tejto oblasti patria dlhodobo k najnižším, zarábajú v hrubom približne 600 eur. Ministerstvo práce sa chce preto odmenami zamestnancom poďakovať. Dostanú odmeny v dvoch výškach: 500 eur a 250 eur.

„Zamestnanci si to zaslúžia. To, čo sme zažili, to bol nadľudský výkon,“ uviedla predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb Anna Ghannamová.

Opozícia je však kritická. „Prišlo to neskoro. Peniaze na to, aby priniesli efekt, majú ísť online, aby boli motivovaní,“ povedal poslanec za Hlas Richard Raši.

Peniaze navyše sa ujdú pracovníkom v štátnych, neštátnych i samosprávnych zariadeniach.

„Od septembra do decembra môžu subjekty žiadať o refundáciu, oni vyplatia odmeny a my ich obratom vyplatíme,“ vysvetlil minister práce Milan Krajniak.

„Nebudú mať na to peniaze. Odporúčam im, nech pošlú žiadosti a keď im prídu peniaze, nech dajú zamestnancom odmeny,“ dodala Ghannamová.

Viac sa dozviete v reportáži Lucie Lukušovej:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti