Ak chcete dať výpoveď, myslite na týchto päť dôležitých vecí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Lee Charlie/shutterstock.com

Dopredu sa tak pripravíte na tie najhoršie scenáre, keď budete bez práce.

Nie ste spokojní so svojou prácou, šéf o zvýšení vášho platu nechce ani počuť alebo máte pocit, že ste vyhorení? Možno uvažujete o výpovedi a ste rozhodnutí hľadať si nové miesto.

Nezabudnite, že na takýto vážny krok z vlastného rozhodnutia sa treba dôkladne pripraviť. Máme pre vás pár cenných rád, ako si prechodné obdobie uľahčiť po finančnej stránke.

Núdzový fond je dôležitý

Skôr ako sa rozhodnete dať výpoveď, dôkladne si spočítajte úspory. Mohlo by sa stať, že ak hneď nenájdete novú prácu, môžete ostať niekoľko mesiacov bez peňazí. Je dôležité, aby ste mali istotu, že nadchádzajúce obdobie vďaka našetreným peniazom ľahko zvládnete.

Mohlo by vás zaujímať: O koľko hodín pracujú ženy viac ako muži?

Mnohí odborníci na financie odporúčajú mať aspoň polročnú finančnú rezervu na výdavky. Podľa nich je vždy lepšie pripraviť sa dopredu na tie najhoršie scenáre. Predídete tak stresu z novej situácie a pri hľadaní novej práce budete spokojnejší. Vyhnete sa napr. možnosti, že zoberiete prvú ponúknutú prácu len pre peniaze, ale nebude vás napĺňať.

Zbavte sa dlhov

Ak máte hypotéku na byt, tak ju ťažko okamžite splatíte. Hlavné je, aby ste splatili to, čo je vo vašich možnostiach. Minimalizujete tak prípadný budúci stres, keby veci nevyšli podľa vášho želania.

„K úspešnému ukončeniu starého zamestnania a nájdeniu lepšej situácie, v ktorej budete spokojnejší po všetkých stránkach, je dôležité mať tzv. dlhovú slobodu. Bez dlhov nikdy nepocítite tlak, ktorý na vás padne v okamihu, že nebudete môcť plne nahradiť svoje doterajšie príjmy,“ vysvetlila pre Independent odborníčka na financie Julien Saundersová.

Urobte si rozpočet na obdobie bez príjmu

Niektorí ľudia si uvedomia, aké majú skutočné životné náklady, bez ktorých sa nezaobídu, až vtedy, keď ostanú bez príjmu. A to je neskoro. Dobré je sa na tento okamih, ktorý pokojne môže nastať, dopredu pripraviť.

„Veľakrát stačí, keď si zoberiete do ruky všetky svoje doterajšie rozpočty a pripravíte si šetriace možnosti. No nie všetci si tieto rozpočty robia. Tak potom vám postačí, keď si spočítate nutné mesačné výdavky, ako sú napr. nájomné, elektrina, plyn, hypotéka, minimálna platba z kreditky, potraviny, či lízing za auto,“ vysvetlila odborníčka.

Kontrolujte výdavky

Dokonalý prehľad o vašich financiách vám umožní lepšie sa sústrediť na predsavzaté ciele. Comptonová radí vyčleniť si raz za týždeň pol hodinu na to, aby ste si v hlave prebrali výdavky za predchádzajúce obdobie. „Potom si na základe vlastnej analýzy môžete urobiť ďalšie úpravy, čo sa vám v budúcnosti vráti,“ poznamenala.

Poraďte sa so svojím poisťovacím agentom o zmene práce

Ak si platíte životné poistenie, zistite si, či vám neprinesie v prípade zmeny práce nejaké výhody, ktoré by vám v tomto čase mohli pomôcť.

Tiež si premyslite postup na obdobie, keď budete bez zamestnania. Hlavne pokiaľ ide o zdravotné a sociálne poistenie. Rozhodnite sa, či sa prihlásite na úrad práce alebo si odvody, kým si nenájdete novú prácu, budete plati sami, uzatvárajú novinky.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Práca

Dôležité udalosti