Ústavný súd vydal chybné uznesenie. Pozastavenie vyhlášky sa týka len ľudí s prvou dávkou vakcíny

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Režim pre pendlerov a deti sa nemení.

Ústavný súd spravil chybu v uznesení o vyhláške hlavného hygienika o režime na hraniciach. Ústavný súd pozastavuje len časť rozhodnutia o režime na hraniciach, ktorý sa týka osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla.

Chyba nastala v tom, že v utorok Ústavný súd pozastavil paragraf 9 vyhlášky, ktorý obsahuje tri odseky upravujúce režim pre zaočkovaných prvou dávkou, pre pendlerov a pre deti. Podľa pôvodného uznesenia by sa teda vyhláška hygienika mala pozastaviť vo všetkých troch odsekoch. Ústavný súd však priznal chybu a informoval, že pozastavenie vyhlášky sa týka len odseku upravujúcom režim pre ľudí s jednou dávkou vakcíny.

Režim pre pendlerov a deti od 12 do 18 rokov sa nemení. Túto časť vyhlášky Ústavný súd nenapadol.

„V praxi tak zmeny zverejnením uznesenia v zbierke zákonov pocítia najskôr prvoočkované osoby, ktorým by sa prechodné obdobie končilo 2. augusta,“ uviedla hovorkyňa hlavného hygienika Daša Račková. Uznesenie zatiaľ ÚS zverejnil na svojom webe, v zbierke zákonov nevyšiel.

Pendleri a osoby od 12 do 18 rokov zmeny v praxi zverejnením uznesenia v zbierke zákonov nateraz nepocítia. „Otázka režimu na hraniciach pre osoby od 12 do 18 rokov a pendlerov bude predmetom ďalších rokovaní,“ vysvetlila Račková.

ÚVZ SR informuje, že do momentu zverejnenia uznesenia ÚS SR v zbierke zákonov stále platí súčasný režim na hraniciach. „Prosíme občanov, aby pri prekračovaní hraníc rešpektovali pokyny kontrolných zložiek,“ doplnila hovorkyňa ÚVZ SR.

ÚS SR pozastavil účinnosť časti vyhlášky ÚVZ SR, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach. Rozhodlo o tom v utorok (27. 7.) plénum ÚS SR na neverejnom zasadnutí. Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

Podľa informácií TV Markíza Ústavný súd zverejní vo štvrtok 29. júla opravné uznesenie.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Migrácia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.