Policajti po ôsmich hodinách zakročili v centre Bratislavy. Protest rozpustili

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády.
Zdroj: TASR

MHD jazdí v plnom rozsahu.

Polícia začala po 20.00 h rozpúšťať protestné zhromaždenie a vytláčať protestujúcich z cestných komunikácií v okolí Hodžovho námestia, ktoré počas dňa zablokovali. Dopravný podnik Bratislava (DPB) tiež obnovil bežnú premávku.

Protestujúcich z ciest začali vytláčať ťažkoodenci, podľa zverejnených videí došlo aj k menším stretom. S pomocou ťažkoodencov sa takisto podarilo uvoľniť zablokovaný autobus MHD v podjazde na Hodžovom námestí. „Premávka je už obnovená v plnom rozsahu,“ informoval TASR hovorca DPB Martin Chlebovec.

Podľa viacerých vyjadrení nie je vylúčené, že protest bude pokračovať aj v piatok (30.7.).
Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo verí, že štátna polícia sa na prípadné ďalšie protesty pripraví lepšie „a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta“.

Bezpečnostné zložky o štvrtkovom proteste na Hodžovom námestí vedeli dopredu, aj keď verejné zhromaždenie nebolo oficiálne oznámené. Uviedli z bratislavskej mestskej časti Staré Mesto s tým, že neohlásenie protestu nie je dôvod na jeho zakázanie.

Na protesty reagovali aj viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka a riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Viliam Adamec. Tvrdia, že zásah doteraz nepovažovali za nutný.

Zdroj: TV Markíza

Na fotografii vyššie je vidieť autobus linky 80, ktorej vodič po presmerovaní na obchádzkovú trasu uviazol v podjazde na Hodžovom námestí. Demonštrujúci dav odmietal uvedené vozidlo uvoľniť tak, aby mohlo pokračovať v jazde. „Dopravný podnik Bratislava touto cestou zdôrazňuje, že sa do demonštrácie nezapája a od tohto protestu sa dištancuje," informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

„Bezpečnostné zložky o ňom vedeli a pripravili opatrenia vrátane napríklad dočasného zatvorenia blízkej Grassalkovičovej záhrady. Predpokladáme, že aj počas protestu konala polícia tak, aby protest prebehol čo najpokojnejšie, bez násilností a potýčiek," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Problémom takýchto neohlásených a nepovolených zhromaždení je podľa jeho slov chýbajúci, respektíve úradom neznámy organizátor a nekontrolovaný dav sa nespráva štandardne. „To môže bezpečnostným zložkám skomplikovať ich prácu," poznamenal hovorca. Poukázal pritom, že podľa zákona o zhromažďovacom práve je za pokojný a bezpečný priebeh verejného zhromaždenia zodpovedný organizátor.

Sanitka mala problém prejsť

Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestuje od štvrtka rána niekoľko stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam i proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu. Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje.

Miestom mala problém prejsť aj sanitka. Ako informovala polícia, išlo o ojedinelý prípad a ďalšie sanitky prechádzali bez obmedzení.

Pozrite si exkluzívne zábery z dronu:


BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti