Záhadná smrť takáčovca, ktorý chcel spolupracovať s NAKA: Bola to vražda?

Martin Mikulec.
Martin Mikulec. Zdroj: KR PZ

Kriminálka v Zlíne už uzavrela vyšetrovanie smrti jedného z kľúčových ľudí bossa Ľubomíra Kudličku.

Keď vlani v máji NAKA udrela na gang takáčovcov, Martina Mikulca doma nenašli. Vyhlásili po ňom pátranie. O tri mesiace neskôr, začiatkom augusta, objavili jeho bezvládne telo v byte nad reštauráciou v Zlíne. Svedkovia vtedy opísali, že dovnútra vkročili preto, lebo sa odtiaľ šíril zápach.

Prípad prevzala kriminálka zo Zlína. Hoci Mikulca mali nájsť obeseného, niečo sa im na mieste nálezu nepozdávalo. Smrť takáčovca začali vyšetrovať ako vraždu.

„Vzhľadom k tomu, že sme v priebehu preverovania nezistili, že by sa na smrti muža podieľala nejaká ďalšia osoba, vyšetrovateľ koncom júna prípad odložil. Ku spáchaniu trestného činu nedošlo," uviedla pre TV Markíza hovorkyňa Krajskej polície v Zlíne Lenka Javorková.

Príčinu smrti a ani to kedy presne takáčovec zomrel, nám zlínska polícia prezradiť nechcela.

Martin Mikulec nebol v nebezpečnom gangu žiadna „podržtaška". Stál na čele takáčovskej skupiny zo Záhoria. Z nelegálne zarobených peňazí údajne odvádzal 30 percent priamo bossovi Ľubomírovi Kudličkovi. Z nich mali korumpovať policajtov či sudcov.

Pozadie chystanej spolupráce a pátrania

Čo sa vtedy okolo takáčovca dialo, sa dozvedáme až teraz. A to z vyšetrovania špecializovaného tímu z inšpekcie. Tí preverujú údajnú manipuláciu svedkov vo veľkých prípadoch NAKA.

Niekdajší šéf operatívcov Ján Kaľavský popísal, ako v čase razie na gang komunikovali s Martinom Mikulcom cez spojku a informátora Petra Petrova alias Tigra. NAKA vraj vedela, že takáčovca doma nenájdu, aj napriek tomu zadržiavaciu akciu urobila.

"Príslušník policajného zboru telefonicky skontaktoval Martina Mikulca, s ktorým sa dohodol na tom, že sa ...dobrovoľne vráti z Chorvátska a že chce spolupracovať, potom ako zariadi svoju nehnuteľnosť nábytkom, ktorý tam priviezol...," uvádza sa v uznesení o obvinení tímu z inšpekcie.

Nakoniec ale mala prebehnúť ďalšia komunikácia cez Petrova alias Tigra s tým, že nech sa Mikulec na Slovensko nevracia. „Lebo bude zadržaný na hraniciach, že ide vypovedať osoba vystupujúca pod menom Jakuza a že skončil. Obvinený Peter Petrov to aj urobil," píše sa v inšpekčnom dokumente.

Zdroj: TV Markíza

Bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský vypovedal, že stopku na návrat Mikulcovi mali dať neverbálnymi odmietavými gestami vyšetrovatelia. S Petrovom totiž podľa neho volali cez aplikáciu Signal a mali ho na hlasitý odposluch.

Kaľavský vraj hneď pochopil, prečo údajne nechceli, aby sa vrátil. „A povedali, že je to kvôli tomu, že nemá službu ten správny sudca. Deväťdesiat percent realizácií robili pri vybraných sudcoch...," uvádza sa v odôvodnení obvinenia voči Petrovi Petrovovi alias Tigrovi.

Tiger a jeho obvinenia

Čo nasledovalo po tom, už vieme. Martin Mikulec na Slovensko nikdy nedorazil. Čo všetko chcel vyšetrovateľom povedať, sa preto nikdy nedozvieme.

"Obvinený Peter Petrov tak zabránil prítomnosti ako aj vykonaniu výsluchu obvineného Martina Mikulca, a to predovšetkým za účelom toho, aby vznikli dôvody na jeho väzobné stíhanie," napísal v uznesení vyšetrovateľ.

Zdroj: Ministerstvo vnútra SR

Petra Petrova vinia z krivého svedectva a marenia spravodlivosti. Pripisujú mu viacero skutkov. Voči obvineniu už podal sťažnosť. Je na úteku a vyhlásili po ňom pátranie. Rovnako hľadajú aj ďalšieho - Mateja Zemana.

Vyšetrovatelia NAKA verzus inšpekcia

Šéf tímu na NAKA Ľubomír Daňko sa vyjadril, že oni konali pri vyšetrovaniach prípadov vždy v súlade so zákonom. Odmietajú, že by niekoho navádzali na krivú výpoveď či inštruovali, čo majú hovoriť. Doteraz ich inšpekcia nevypočula, hoci sa výsluchu dožadovali.

Inšpekcia vyšetruje údajnú manipuláciu svedeckých výpovedí niekoľko mesiacov. Podkladov na začatie bolo vraj viacero. Informácie získali aj z SIS, či od operatívca Jána Kaľavského. V uznesení spomínajú viacerých svedkov, aj odposluchy obvineného Petra Petrova alias Tigra.

Poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak v rozhovore pre denník SME uviedol, že je to celé zaujímavá situácia. „Inšpekcia bola vytvorená na to, aby odhaľovala trestnú činnosť policajtov, ale za posledný rok to bola iná zložka polície - NAKA, ktorá vyšetruje závažnú trestnú činnosť na najvyšších miestach v polícii. Samotná inšpekcia tieto veci nezistila, hoci je to jej úlohou," povedal Spišiak pre SME.

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.