Baňa Cígeľ definitívne končí. Hornú Nitru budú vykurovať prírodné zdroje

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Teplo bude lacnejšie, ale 2600 baníkov to pripraví o prácu.

Slovensko dostane 460 miliónov eur z európskeho Fondu na spravodlivú transformáciu. Väčšina peňazí poputuje na Hornú Nitru. Baníctvo tam definitívne zanikne. V bani Cígeľ vyfárali poslednú tonu hnedého uhlia v roku 2017 a o pár rokov tu majú vyrábať teplo pre celú Prievidzu.

Celý región vykurovali vďaka hnedému uhliu. Elektrárne však z neho produkovali vysokú tvorbu emisií. To všetko bude po transformácii bani minulosť. Na vykurovanie budú využívať prírodné zdroje.

„Banské vody, ktoré pretransformujeme cez tepelné čerpadlá na teplo, takisto tam budú zapojené veľké solárne panely,“ hovorí predseda dozornej rady Hornonitrianskych baní Prievidza Rastislav Januščák.

Na mieste bývalej havarijnej skládke uhlia by mali už budúci rok stáť solárne panely.

„Nováky ako mesto už budú vykurované na 100 percent obnoviteľnými zdrojmi, to znamená, neuvažujeme absolútne nad žiadnym plynovým zdrojom,“ povedal Januščák.

Obyvatelia to pocítia v peňaženkách. Teplo bude lacnejšie.

„Cena klesne na úroveň roku 2018, kde sa pohybovala na úrovni 63-64 eur za megavat hodinu. Čiže predpokladáme zruba 15 percent pokles tejto ceny,“ dodal Januščák.

Bane už podpísali s elektrárňami zmluvu o prevode majetku celého tepelného privádzača, ktorý je dlhý 14,5 kilometra. Zmluva začne platiť od prvého septembra tohto roku.

„Stávame sa dodávateľmi tepla pre všetky okolité obce, to znamená Prievidza, Nováky, Zemianske Kostoľany a priľahlý priemysel,“ vysvetľuje Januščák.

Bane dnes zamestnávajú viac ako 2 600 baníkov, ktorí prídu o prácu. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej musí byť zelená transformácia spravodlivá. To znamená, že nemôže zaniknúť viac pracovných miest, ako vytvoria.

„Tu bude moderný ekologický región. Po roku 2023 zanikne vyše 1,3 milióna emisií v tomto regióne a navráti sa ekologický rozmer tohto krásneho kraja,“ vyhlásil premiér Eduard Heger.

Téme sa venoval Michal Bujna:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

HORNÁ NITRA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Horná Nitra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.