Výrobcovia elektromobilov hlásia rekordy. Na Slovensku chýbajú nabíjačky

Štatistiky hovoria, že už v roku 2030 budú po svete jazdiť desiatky miliónov elektromobilov.

Výrobcovia elektromobilov hlásia rekordy. Americká Tesla za posledné tri mesiace vyrobila cez 200-tisíc vozidiel. Štatistiky hovoria, že už v roku 2030 budú po svete jazdiť desiatky miliónov elektromobilov. Je toto ale cesta, ktorá nás má zachrániť? Ak by dnes elektromobil vlastnil každý Slovák žijúci na sídlisku, k nabíjačke by sa ani nedostal.

Budúcnosť spaľovacím motorom nepraje, čoraz častejšie sa hovorí, že sa na linkách prestanú jedného dňa montovať vznetové a zážihové motory a nahradia ich elektromotory s batériami. Už dnes je vidieť v predajniach, že niektoré silné motory miznú z ponuky.

Politici už avizujú, že spaľovacie motory dostanú definitívnu stopku v roku 2035.

Elektromobily sú ale dnes pre Slovákov pridrahé, Slovenská asociácia pre elektromobilitu hovorí že aj toto bude minulosťou.

Do roku 2026 uvidíme na diaľniciach niekoľko stovák ultrarýchlych nabíjačiek.

Slováci sa však do tohto trendu podľa štatistík dnes nehrnú, pribúdajú ojazdené autá z Nemecka a tie so spaľovacím motorom, ktoré budú v ponuke aj v roku 2030 zrejme tiež pôjdu na dračku až kým sa nezoderú.

Zástupcovia elektromobility veria že o pár rokov sa autá na batérie Slovákom zapáčia, ich počiatočná cena má výrazne klesnúť. Dovtedy však budú tieto tiché vozidlá len voľbou pre solventnejšiu klientelu.

Viac sa dozviete v reportáži Braňa Tomagu:

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Elektroautá

Dôležité udalosti