Krajniak chce presadiť dôchodkovú reformu. Viac peňazí by dostali tí, ktorí vychovali deti

176345
Zdroj: TASR

Koaličná SaS s návrhom nesúhlasí.

Koniec diskriminácie žien, ktoré boli na materskej dovolenke. Doteraz platilo - čím viac detí, tým menšia penzia. Novela zákona o sociálnom poistení to má odstrániť.

Minister práce Milan Krajniak si od novely zákona sľubuje, že všetci tí, ktorí si odpracovali 40 rokov, budú mať dôstojný dôchodok, a to aj pre tých, ktorí pôjdu do penzie o 50 rokov.

„Aby sa nestalo, že tí, ktorí začnú platiť odvody, tak potom keď pôjdu do dôchodku, tak zrazu pre nich nebudú peniaze,“ oznámil minister Krajniak.

Súčasný dôchodkový systém znevýhodňuje matky, ktoré boli na materskej. V podstate platí - čím viac detí, tým menší dôchodok. A to aj napriek tomu, že deti jedného dňa vyrastú, pracujú a tým pádom prispievajú štátu.

Aj to by mala zmeniť novela. Po novom by každé pracujúce dieťa prispievalo zo svojich odvodov dva a pol percenta každému zo svojich rodičov.

„Aby sme odstránili diskrimináciu tých dôchodcov, ktorí vychovali deti a tieto deti držia dôchodkový systém a platia ho. Vidíte, že deti týchto dôchodcov platia dôchodkový systém a oni majú najhoršie dôchodky, to podľa nás nie je fér,“ myslí si Krajniak.

Netýka sa to dôchodcov, ktorých detí pracujú v zahraničí. Bonus dostanú tí, ktorých deti platia odvody u nás.

„Keď si predstavím dieťa, ktoré pracuje a má plat 1000 eur mesačne, tak svojmu otcovi a svojej mame každému z nich pošle každý mesiac 25 eur,“ vysvetlil štátny tajomník ministerstva práce Boris Ažaltovič.

Deti sa môžu rozhodnúť aj neprispievať rodičom. Sú to prípady, kedy došlo k zanedbaniu starostlivosti alebo týraniu.

Návrh novely ide do medzirezortného pripomienkového konania. Nepáči sa však ani koaličným partnerom. Podľa SaS je pre niekoho diskriminačný.

„Rodičovský bonus je zaujímavý nápad, ale, bohužiaľ, mnoho ľudí by naň doplatilo. Tí, ktorí nemôžu mať deti, alebo ak im deti zomreli, či sú zdravotne ťažko postihnuté. Rovnako tí rodičia, ktorých detí robia verejnoprospešné práce ako učitelia, zdravotné sestry, kde majú nižší príjem ako iné deti,“ hovorí poslanec za SaS Peter Cmorej.

Ak by novelu nakoniec koaliční partneri podporili, platiť by začala najskôr o rok a pol.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dôchodková reforma

Dôležité udalosti