Šéfka tímu z inšpekcie na detektore lži stále nebola, hoci mala termín

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Diana Santusová donedávna vyšetrovala údajné manipulácie so svedeckými výpoveďami.

Špecializovaný tím na inšpekcii viedla ešte donedávna. Po akcii, pri ktorej chcela Diana Santusová zadržať troch obvinených, ju dočasne odstavili.

Santusová si na zásah povolala komando z Úradu hraničnej a cudzineckej polície zo Sobraniec. Akciu prerušil Peter Kovařík, lebo nasadenie tímu podpísala podľa neho neoprávnená osoba a Santusová údajne akciu pred šéfom zatajila.

Krajská prokuratúra v Bratislave, ktorá vyšetrovanie údajných manipulácií so svedectvami dozoruje, tvrdí, že mala všetko potrebné. Pre stopnutý zásah začali trestné stíhanie vo veci zneužitia právomocí a marenia spravodlivosti. Kvôli Kovaříkovi im vraj ušiel minimálne jeden z obvinených.

Vyšetrenie na polygrafe

Nadriadený Diany Sanusovej, poverený šéf inšpekcie Peter Scholz, sa bezprostredne po zadržiavacej akcii vyjadril, že má pochybnosti o jej postupoch, najmä či konala v súlade so zákonom. Poslal ju na detektor lži.

Podľa informácii televízie Markíza mala Diana Santusová termín na polygraf v stredu (28.7.), no nakoniec vyšetrenie neabsolvovala. Mala sa ospravedlniť a uviesť, že naň nemôže ísť z osobných dôvodov.

No a kým ministerstvo vnútra prvýkrát iniciatívne komunikovalo o tom, že ju posielajú na detektor lži, teraz sú prekvapivo zdržanliví. „Úrad inšpekčnej služby k tejto veci nebude v súčasnosti poskytovať žiadne informácie,“ napísala nám hovorkyňa Petra Friese ešte v deň, keď mala Santusová polygraf absolvovať.

Kedy má vyšetrovateľka ďalší termín, zatiaľ jasné nie je.

Spochybňovanie šéfa inšpekcie

Robert Fico sa šéfky tímu zastáva. Hovorí o nej ako o statočnej vyšetrovateľke, ktorú účelovo odstavili. Na tlačovej konferencii v parlamente ešte v nedeľu (25.7.) skritizoval jej šéfa, povereného riaditeľa Úradu inšpekčnej služby Petra Scholza, nielen za to, že Santusovú stiahol, ale aj preto, že ju vôbec posiela na detektor lži.

„Súčasný šéf inšpekcie, ten ktorý to všetko organizuje, neprešiel cez polygraf, lebo klamal a poskytoval kriminálnemu prostrediu dôležité informácie z trestných konaní,“ povedal Fico.

Ministerstvo vnútra však ešte v júni, keď Scholza šéfovaním inšpekcie poverili, uviedlo, že „svoju bezúhonnosť preukázal testom na polygrafe, ktorý podstúpil pred poverením na zastupovanie.“ Hovorkyňa rezortu Barbara Túrosová vtedy doplnila, že vyšetrenie na detektore lži podstúpil Scholtz dvakrát aj počas služobného zaradenia na Úrade inšpekčnej služby.

Keďže Robert Fico uviedol závažné obvinenia, že Peter Scholz mal vynášať informácie do kriminálneho prostredia, na inšpekcii sme sa pýtali, či má bezpečnostnú previerku. „Platnosť previerky Petra Scholtza, ktorú potreboval počas pôsobenia v inšpekčnej službe, stratila platnosť uplynutím zákonnej lehoty. Následná previerka, ktorú získal, zodpovedala stupňu nového služobného zaradenia, vysvetlila hovorkyňa Petra Friese.

 

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Detektor lži

Dôležité udalosti