V Ostrovanoch chodili roky veriaci do ilegálneho kostola. Teraz ho opustili

Schátraný nelegálny kostol v Ostrovanoch.
Zdroj: TV Markíza

Chcú ho prerobiť na bytovku, čo sa nepáči starostovi.

V nelegálnom kostole sa už modliť nechcú. V rómskej osade v Ostrovanoch pri Sabinove si ho veriaci postavili na čierno. Namiesto toho, aby stavbu zlegalizovali, po takmer 10 rokoch ju opustili. Kostol chcú teraz prerobiť na bytovku.

Veriaci apoštolskej cirkvi sa v modlitebni za rómskou osadou v Ostrovanoch schádzali každú nedeľu. Na stavbu chrámu im prispeli zahraniční sponzori. Postavili ho však bez povolenia na štátnom pozemku za hranicou katastra obce.

Pred štyrmi rokmi s vodohospodármi podpísali nájomnú zmluvu a vypracovaný mali už aj projekt na dodatočnú legalizáciu stavby. Do dnešného dňa nepredložili žiadosť o dodatočné povolenie stavby a stavba je nelegálna.

Zdroj: TV Markíza

Do kostola už veriaci vyše roka nechodia, zistili totiž, že tieto priestory im na bohoslužby nevyhovujú. Pastor František Kaleja nám povedal, že je to z hygienických dôvodov. Čierna stavba je totiž napojená na nelegálnu kanalizáciu.

Veriaci sa preto teraz chodia modliť do komunitného centra. Vybudovať si plánujú úplne novú modlitebňu. Hľadajú vhodný pozemok, no načierno vraj už stavať určite nebudú.

Opustený kostol vraj už darovali susedom, ktorí ho plánujú zlegalizovať a prerobiť na byty.

Starosta susedných Ražnian Radovan Rokošný zatiaľ nič o tomto zámere starostu nevie. V telefonáte nám povedal, že s ním nebude súhlasiť. „Urobíme štátny stavebný dohľad a budeme zisťovať, v akom stave to je,“ dodal.

Reportáž spracoval Martin Jedinák.

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk. 

OSTROVANY/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kostol

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.