Dovolenkári zaočkovaní prvou dávkou pred 9. júlom musia ísť po návrate do karantény

Dôvodom je, že v Zbierke zákonov vyšlo uznesenie ÚS týkajúce sa návratu zo zahraničia.

Ľudia, ktorí dostali prvú dávku vakcíny pred 9. júlom, už musia ísť do karantény. Vyplýva to uznesenia ústavného súdu, ktoré v sobotu (31. 7.) vyšlo v zbierke zákonov.

Informoval o tom Marek Eliáš z odboru komunikácie ÚVZ s tým, že po vstupe na Slovensko pôjdu do domácej karantény. Na RT-PCR test môžu ísť najskôr na piaty deň.

„Ak je výsledok testu negatívny, karanténa sa im končí. Ostatné opatrenia týkajúce sa režimu na hraniciach ostávajú v platnosti bez zmien," vysvetlil.

Prečítajte si aj: Ústavný súd vydal chybné uznesenie. Pozastavenie vyhlášky sa týka len ľudí s prvou dávkou vakcíny

Ústavný súd zverejnením uznesenia pozastavil časť paragrafu 9 vyhlášky ÚVZ o prechodnom ustanovení pre osoby po prvej dávke vakcíny, ktorú absolvovali do 9. júla. Pôvodne mohli ukončiť karanténu hneď v prvý deň po obdržaní negatívneho výsledku testu na COVID-19.

„Toto prechodné obdobie malo platiť do pondelka 2. augusta, zverejnením uznesenia Ústavného súdu SR však prestalo platiť už dnes," dodal Eliáš.

Ústavný súd zverejnil opravné uznesenie vo štvrtok (29. 7.) na svojom webe, k nadobudnutiu platnosti bolo potrebné zverejnenie v zbierke zákonov. ÚS opravou pozastavil prvý odstavec paragrafu 9, týkajúci sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla.

Pôvodné uznesenie hovorilo o pozastavení celého paragrafu 9 spomínanej vyhlášky, čo by sa dotklo aj pendlerov a detí od 12 do 18 rokov. V prípade týchto skupín platia ustanovenia vyhlášky.

O pozastavení účinnosti časti vyhlášky ÚVZ, ktorou sa upravuje aktuálny režim na hraniciach, rozhodlo plénum ÚS v utorok (27. 7.). Vyhlášku napadla opozícia, jej návrh prijal súd na ďalšie konanie v celom rozsahu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti