Smernica s názvom Eurovignette vystrašila viacerých vodičov. Zisťovali sme, koho sa bude týkať

Ilustračná snímka.
Zdroj: bibiphoto/shutterstock.com

Objavili sa totiž informácie o zavedení jednotnej európskej diaľničnej známky.

Koľko by mali vodiči platiť za jazdu po diaľnici? O pár rokov bude zrejme rozhodovať vek aj emisná norma vozidla. Vodiči sa obávajú, že Európska únia chystá pre nich nemilé prekvapenie.

Smernica s názvom Eurovignette vystrašila viacerých vodičov. Na internete sa dokonca objavili články o tom, že sa chystá zavedenie jednotnej európskej diaľničnej známky, a že najviac budú platiť majitelia starých vozidiel. Pýtali sme sa preto úradníkov, koho sa Eurovignette bude týkať.

Združenie cestných dopravcov si smernicu vysvetľuje tak, že pre vodičov osobných vozidiel sa nič nezmení vyššie mýto budú platiť len nákladiaky. A rovnaké stanovisko zaujalo aj ministerstvo dopravy či Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku.

„Systém sa bude spočiatku vzťahovať len na najväčšie nákladné vozidlá. Postupne sa však môže rozšíriť aj na iné typy ťažkých úžitkových vozidiel a bude sa pravidelne prispôsobovať technickému pokroku," vysvetlila Ingrid Ludviková zo zastúpenia komisie na Slovensku.


Čím viac nákladiak vypustí emisií tým viac zaplatí za kilometer po diaľnici. Toto má platiť od roku 2029. Krajiny, ktoré smernicu príjmu môžu sami rozhodnúť ktoré druhy vozidiel spoplatnenia. Členské štáty sa napr. môžu rozhodnúť, že autobusy nebudú spoplatňovať vôbec.

Motoristická obec sa však na smernicu pozerá opatrne. Dnes tam osobné autá síce nie sú, ale časom môžu zahrnúť aj tie. Teraz vodiči osobných vozidiel za ročnú diaľničnú známku 50 eur, ale toto sa môže onedlho zmeniť aj bez európskej smernice.

„Čo sa vlastne dá očakávať pretože tá tendencia v úvodzovkách ekologizácie tu je čiže bude to ďalším zdrojov príjmov v lepšom prípade by tie príjmy mohli skončiť na skvalitňovanie cestnej infraštruktúry," tvrdí motoristický novinár Alex Štefuca.

Téme sa venoval Braňo Tomaga.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Diaľničná známka

Dôležité udalosti