Farmári nám ukázali, ako si správne vybrať dobrý zrelý melón

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

S pestovaním žiadanej letnej zeleniny začali už aj na Zemplíne.

Leto si bez nich už ani nevieme predstaviť. Nie vždy sú však vypestované na Slovenku. Pestovanie melónov je síce prioritou západného Slovenska, no domácu produkciu už postupne zapĺňajú aj farmári z východu.

Zrejme najžiadanejšia letná zelenina je melón. Tridsaťročné skúsenosti farmára Ivana Babína z Hulu pri Nových Zámkov to len potvrdzujú, pretože podľa neho Slováci melóny milujú.

Tí, čo si potrpia na kvalitný domáci by ale mali spozornieť a zapamätať si kedy u nás dozrieva. „ Keď je veľmi dobrý rok, začne najskôr okolo 28-ho júna. Takže keď vidíte v máji a začiatkom júna niekde, to nie je slovenský melón ani náhodou. Môže ten pán rozprávať čo chce alebo kto to predáva, to je jedno, najmä vedľa cesty," vysvetlil pestovateľ.

Zdroj: TV Markíza

Sto ľudí, sto chutí a tak si niekto môže pochvaľovať aj ten z cudziny. Ak nám ho ale pred kúpou nedajú ochutnať, väčšina z nás sa hrá na odborníkov a klopkaním sa snažíme zistiť ako asi bude chutiť. Okrem zvuku riešime aj povrchovú farbu. „Podľa šupy sa dá rozoznať, ale musíte odrodu dokonale poznať. Ani ja nepoznám všetky odrody, pretože ich je vyše 200," poznamenal Babín.

Medzi tisíckami melónov hľadáme najlepší. Popri tom sa dozvedáme ďalšie cenné informácie. „Tmavé majú výrazné žlté fľaky odspodu, ale dokážeme odtrhnúť aj melón, ktorý nemá žiadny ten fľak," zdôraznil.

Niektorí z nás si ich vyberajú aj podľa toho či je stonka suchá. Pestovateľ z juhu Slovenska, kde sa melónov u nás pestuje najviac, priznáva, že pomýliť sa môže aj on.

"Ospravedlňujem sa každému kto od nás kúpil zlý melón. Ak sa toto stane, každému povieme ,prineste a dostanete za to dva," tvrdí pestovateľ Ivan Babín.

Prečíajte si aj: Tieto tri potraviny môžeme v lete jesť do nemoty. A vôbec nepriberiete

Na Zemplíne sa doposiaľ melóny bežne nepestovali. V Strážskom teraz budú zbierať tretiu úrodu. A dyne sú tu vraj z roka na rok sladšie. Melóny na Zemplíne dozreli o dva až tri týždne neskôr, ako čakali.

V máji a júni vraj bolo málo slnka. Stovky priesad im na poli zhnili počas daždivých dní. Tohtoročnú úrodu odhadujú na 30 ton. Najviac sa im osvedčila odroda Rubín. Sú červené, majú dobrú pevnú dužinu s vysokou cukornatosťou.

Melóny začali pestovať na skúšku

Do pestovania melónov sa pustili na skúšku. Chceli zistiť, či oteplenie, ktoré v posledných rokoch cítiť aj na Zemplíne, bude na ich dopestovanie stačiť. „Teplota bola fajn, takže vidíte, takéto 10 kilové melóny sa už rodia aj na Zemplíne," povedal nám Patrik Magdoško.

Na a čerstvé melóny putujú, po rannom zbere, z poľa rovno do netradičného predajného stánku.

Viac sa už dozviete z reportáž, ktorú spracovali Marek Šilhavík a Vladimír Bučko

HUL, STRÁŽSKE/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti