Poslali list do Austrálie, obálka sa im vrátila s pečiatkou "vyššia moc"

Vrátený list s čudným razítkom.
Zdroj: TV Markíza

Zisťovali sme, čo sa za touto pečiatkou skrýva.

Keď to zbadali, zostali prekvapení. Manželia z Maduníc pri Hlohovci sa s pečiatkou na listovej zásielke, ktorú im hodila poštárka do schránky ešte nestretli. Po nociach rozmýšľali, kto to spravil a či to nie je akési znamenia zhora.

Manželia Zacharovci poslali začiatkom júla listovú zásielku na miestnej pošte príbuznému do Austrálie. Chceli, aby to na južnej pologuli bolo čo najrýchlejšie a tak pre list zaplatili leteckú počtu.

O dva dni, keď išla pani Viera do schránky, zbadala obálku. Hoci sa jej to nezdalo, myslela si, že im strýko z Austrálie tak skoro odpísal. Nebola to pravda, pretože to bola obálka, ktorú poslala. Zarazená žena išla ihneď na poštu aby jej pracovníčka vysvetlila, aký je dôvod, že zásielka sa im vrátila späť.

Zdroj: TV Markíza

„Keďže Austrália v apríli vyhlásila lockdown, dramaticky sa znížili a až obmedzili prepravné kapacity do tejto krajiny. Preto Slovenská pošta neprijímala zásielky do Austrálie, keďže napriek úsiliu nebolo možné nájsť prepravnú cestu. Klienti podali zásielku 12. júla a nebolo možné zabezpečiť jej zaslanie do Austrálie," vysvetlila Jana Lukáčová zo Slovenskej pošty.

Zásielka bola nepoškodená, no manželom ihneď udreli do očí na obálke štyri pečiatky VYŠŠIA MOC. Vysvetlenie je veľmi jednoduché.

„Pojem vyššia moc nie je v slovenskom právnom poriadku definovaný. V zmysle rozhodovacej praxe ako aj ustálenej judikatúry ide o udalosť, ktorá sa často nevyskytuje a nedá sa predvídať ani odvrátiť, a to ani s najväčšou starostlivosťou ktorejkoľvek zmluvnej strany," reagovala Lukáčová.

Pán Karol Zachar celú situáciu okomentoval s úsmevom. „Vyššia moc zasiahla musíme a to rešpektovať. Čo sa dá robi," dodal.

Ak príde tretia vlna a niektoré krajiny sa uzavrú tak ako v minulosti Austrália, môže sa stať, že s pečiatkou VYŠŠIA MOC sa stretnete aj vy.

Reportáž spracoval Roman Ruttkay.

MADUNICE/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pošta

Dôležité udalosti